Çok güçlü bir baharat olan muskat, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler hale gelmiş bulunmaktadır.

Muskat, tohum formunda veya öğütülmüş şekilde satılır. Genellikle toz hali daha çok kullanılır. Tatlılarda, soslarda, yemeklerde ve bazı bitki çaylarında kullanımı yaygındır. Muskat, harika tadının yanında sağlık için de benzersiz faydalar sunar. Bu yazıda muskatın faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştık.

Muskatın Faydaları

Antioksidan kaynağıdır

Muskatın boyutları küçük olmasına rağmen, yapısında bolca antioksidan bulunur. Antioksidanlar ise hücreleri, serbest radikallerin sebep olabileceği hasarlara karşı korur. Bu nedenle düzenli muskat tüketimi kronik hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltabilir.

Antienflamatuar özelliği vardır

Kalp hastalığı, diyabet, artrit gibi birçok sağlık sorunu, kronik inflamasyon ile yakından ilgilidir. Muskatın antienflamatuar özelliği sayesinde bu hastalıkların olumsuz etkileri hafifleyebilir. Çünkü muskat, enflamatuar enzimlerini yok etme kabiliyetine sahiptir.

Libidoyu artırır

Muskatın faydaları arasında sayılan bir başka madde ise libidoyu artırmasıdır. Yapılan araştırmalara göre düzenli biçimde muskat alımı cinsel dürtü ve performansta artış sağlar.

Antibakteriyel özelliği bulunur

Muskatın antibakteriyel olduğu da kanıtlanmıştır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda benzersiz yararlar sağlamaktadır. Ağız içinde yer alan bakterilerle iyi bir şekilde savaşan muskat, diş eti iltihaplanmalarını da giderebilir nitelikte bir baharattır.

Çok yönlü ve lezzet doludur

Bu popüler baharat, çeşitli kullanım alanlarında değerlendirilebilir. Tek başına ya da tarçın, kakule ve karanfil gibi baharatlarla da eşleştirilebilir. Kek, turta, kurabiye, yemekler, ekmek, muhallebi ve salatada muskat kullanımı oldukça yaygındır.

UYARI:

Muskatı fazla kullanmamak gerekir. Çok az katabilirsiniz fazlası uygun değildir. Güçlü yan etkileri vardır. İdrara çıkamama, mide rahatsızlıkları, psiklojinin etkilenmesi, halüsinasyon görme çeşitli sağlıklı problemlerini tetikler.