Fotoğraf: Pixabay

Siyah mantarlar, kesinlikle mantarlarınızın dönüşmesini istediğiniz şey değildir. Genellikle dilimlenmiş mantarların rengi, onları kızartmak üzere olana kadar koyulaşır.

Mantarlar, soslara, tavada kızartmalara, güveçlere ve diğer yemeklere etli bir doku ve lezzet arttırıcı tuzlu bileşikler veren güçlü ve çok yönlü bir bileşendir. Ne yazık ki, mutfaktaki erdemleri dayanıklılık içermiyor; mantarlar çok kısa ömürlü bir malzemedir.

Nemin birikmesine izin verilirse hızla sümüksü, kötü kokulu bir yüzey geliştirirler ve birçok meyve ve sebze gibi hızlı esmerleşmeye eğilimlidirler. Birkaç temel yönergeyi izleyerek esmerleşme sürecini yavaşlatabilir ve raf ömrünü uzatabilirsiniz.

Fotoğraf: Irina Iriser

1. Neden Oluyor?

Mantarlar, atmosferik oksijen ile kendi hücrelerinde doğal olarak oluşan enzimler arasındaki kimyasal etkileşim nedeniyle kahverengidir. Oksijene maruz kaldıklarında, bu enzimler, mantarın küçük solucan veya böcek zararlılarına karşı tahriş edici kimyasal savunması olarak işlev görmesi amaçlanan, proteini çözen kahverengi bir yüzey oluşturur. Mantarlarınızı en taze, en çekici haliyle muhafaza etmek için bu etkiyi en aza indirecek adımlar atmalısınız.