Pişirmeye gelince, her şeyi doğru yaparsın. Tereyağının sürülebilir mükemmelliğe kadar yumuşamasına izin veriyorsunuz, kuru malzemeleri yavaş yavaş ıslatmak için ekliyorsunuz ve televizyon izlemek yerine hamuru krema haline getirirken güzel mikserinize göz kulak oluyorsunuz. Ama en iyi niyetinize rağmen, kurabiyeleriniz ve bisküvileriniz istediğiniz gibi olmuyor.

Sorun senin tekniğin değil, içindekiler. Yani kabartma tozunuz!

Kabartma tozu, sodyum bikarbonat (kabartma sodasını oluşturan aynı madde) ve bir veya daha fazla asidin birleşimi. Kabartma tozu sıvı ile temas ettiğinde meydana gelen reaksiyon, karışımı mayalandıran karbondioksitin salınmasına neden olur. En yaygın olarak bulunan kabartma tozu olan “çift etkili” kabartma tozu iki asit içerir: biri sıvı ile temas ettiğinde reaksiyona giren ve diğeri fırında ısıtıldığında reaksiyona giren.

1. Kabartma Tozunun Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir kurutulmuş ürün veya baharat gibi, kabartma tozu da, özellikle neme veya ısıya maruz kaldığında, zamanla gücünü ve gücünü kaybeder ve bu da bir mayalama maddesi olarak gücünü zayıflatır. Bayat kabartma tozu çok lezzetli veya zararlı olmasa da, cansız bir kabartma tozu, yuvarlak ve kabarık yerine düz ve yoğun kurabiyeler verir.

Sonraki butonuna tıklayarak okumaya devam edin.