Fotoğraf: cottonbro

Gece alışkanlıklarınızın sağlığınız üzerinde derin bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Bazı insanlar sabahın erken saatlerindeki sessiz saatlerin üretken olmak ve gelecek güne hazırlanmak için en iyi zaman olduğunu düşünerek şafakta kalkmayı severler. Diğerleri akşamları bir enerji patlaması yaşarlar ve gün batarken en yüksek yaratıcı durumlarına ulaşırlar. Ancak erken kalkan veya gece kuşu olun, uyku alışkanlıklarınız sağlığınızı iyi veya kötü yönde önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir araştırma, tercih ettiğiniz uyku saatinin sizi diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik hastalıklara yakalanma riskini artırabileceğini buldu.

Fotoğraf: cottonbro

1. Kronotipinizin sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi vardır

Vücudunuzun doğal olarak uyumak ve uyanmak için tercih ettiği zamanları “kronotipiniz” olarak bilinir. Erkenci kuşlar veya sabah kuşları, daha erken uyumaya ve daha erken uyanmaya ve sabahları daha fazla enerjiye sahip olmaya eğilimliyken, gece kuşları geç kalmayı ve daha sonra uyumayı tercih eder.

Kronotipler sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir, iştahı, enerji seviyelerini, iyileşmeyi ve çekirdek vücut sıcaklığını etkileyebilir. Kronotipinizi bilmek ve anlamak, uyku programınızda sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir, böylece daha enerjik ve uyanık hissedebilir ve diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.

Gece uyuyamayanlar uyku yoksunluğu nedeniyle fiziksel olarak daha az aktif olma eğilimindedir. Uyku yoksunluğu ghrelini (açlık hormonunu) artırır ve bu da karbonhidrat alımının artmasına neden olabilir. Kronotip ayrıca geç kronotipler doğal uyku-uyanıklık döngüleriyle savaştığında değişebilen iştah ve hormon düzenlemesinde de rol oynar.