Herkes uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamayı ister. Sahip olacağınız kimi yeme alışkanlıkları daha uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlayabilir.

Uzun bir ömür sürmeyi düşlesek de asıl istediğimiz yetilerimizin körelmediği, bağımsız ve sağlıklı bir yaşam. Bu konuda genetik gibi bazı önemli belirleyenler olsa da; asıl belirleyenin kendiniz olduğunu unutmayın.

Kolaylıkla sahip olabileceğiniz yeme alışkanlıkları yaşam kalitenizi ve süresini arttırabilir.

1. Meyve ve sebze tüketin

“Bunu çok duyduk” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak meyve ve sebze tüketimi konusunda yapılan araştırmalar toplumun çoğu meyve tüketmesi gerektiğini bilse de yeterince tüketmediğini gösteriyor. Günde bir yumruk büyüklüğünde 5 porsiyon meyve veya sebze tüketmek sağlınız için oldukça önemli.

İlk başta göz korkutan bu miktarı gün içerisine yayarak kolaylıkla tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltıda bir porsiyon meyve yemek, öğlen yemeğinin yanında yeşillik tüketmek gibi kimi alışkanlıklar bu miktarları kolaylıkla tüketebileceğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

Fazla tüketimi konusunda ölçülü davranmanız gereken meyve ve sebzeyi gerektiği miktarda tüketmeniz hem sağlıklı hem de faydalı olacaktır.