Beyaz gömlekler hem iş hem de özel hayatta sıklıkla tercih edilen temel giyim parçalarından birisidir. Ancak bu parçaların bazı dezavantajları bulunur.

Bunların başında elbette ki çok hızlı kirlenmeleri yer almaktadır. Ancak beyaz gömleklerin en can sıkıcı tarafları başta kol yenleri ve yakaları olmak üzere renklerinin zaman içerisinde maviye dönmesidir.

Bu noktada vazgeçebileceğiniz bir gömlekse atabilirsiniz ama vazgeçmek istemediğiniz bir gömlekse o zaman atmayı düşünmeden önce bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çamaşır Suyu ve Kimyasalların Kullanımı

Söz konusu beyazların renklerini kaybetmeleri ise o zaman ilk akla gelen içeriğinde klor bulunan beyazlatıcılardır. Anneannelerimizden bize kalan bu yöntemde gömleklerinizi su ile seyreltilmiş çamaşır sularının içerisinde 1 gece bekletmeniz ve daha sonrasında normal programında yıkamanız yeterli olacaktır.

Oksijenli Ağartıcılar

Bazı gömlekler beyaz olmalarına rağmen çamaşır suyundan olumsuz etkilenmektedir. Diğer bir yandan işlemeleri veya başka renkler içeren gömlekler için de çamaşır suyu kullanılamaz. Bunun için içeriğinde hidrojen peroksit ya da oksijen içeren beyazlatıcılar kullanılmalıdır. Bunlar için hazırlanacak solüsyonun kullanım talimatlarına göre hazırlanması gerekir. Daha sonrasında ise gömleğin 1 gece boyunca bu solüsyonda bekletilmesi ve ardından normal programda yıkamak yeterli olacaktır. Gömleğinizin daha beyaz olması için ise yarım su bardağı beyaz sirkeyi yıkama esnasında kullanabilirsiniz.

Güneş Işığı

Mavileşen gömleklerin beyazlamasını sağlamak için güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Güneş ışığında bulunan UV ışınları beyazların renklerini geri kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Limon Suyu

Renkleri maviye dönen gömleklerinizi kurtarmanın bir diğer yöntemi ise limon suyu kullanmaktadır. Bunun için kullanılan gömleklerin sadece beyaz olmasına dikkat edilmesi gerekir. ½ su bardağı limon suyunu normal yıkama döngüsünde çamaşır makinenizin deterjan gözüne eklemeniz yeterli olacaktır.

Karbonat

Gömleklerinizdeki mavileşmeler lokal olarak gerçekleşirse bunu gidermek için karbonattan yardım alabilirsiniz. Karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra lekeli bölgelere sürmeniz ve bir süre bekledikten sonra normal programda yıkamanız yeterli olacaktır.

Boraks

Mavileşen gömleklerinizi eski haline getirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de boraks olmaktadır. Bunun için gömleğinizi çamaşır makinesinde yıkarken deterjan gözüne ½ fincan boraks eklemeniz yeterli olacaktır. Borak mavi lekeleri parçalayan maddeler içermektedir.

Beyaz Sirke

Mavi renkten kurtulmak için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise beyaz sirke olmaktadır. Bunun için deterjanla birlikte 2 su bardağı beyaz sirkeyi çamaşır makinenize eklemeniz yeterli olacaktır.

Oksijenli Su

Oksijenli su sadece yaraları dezenfekte etmekte değil, mavileşen gömleklerin renklerini geri kazanlarını da sağlayacak kullanışlı bir malzemedir. Karbonat ile oksijenli suyu karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra mavileşen bölgelere uygulanmalı ve 60 dakika beklenmelidir. Sonrasında normal programda yıkanması yeterli olacaktır.