Güzel bir kokuya ve hoş bir lezzete sahip olduğu için baharat olarak da kullanılan kekik, dağlarda ve bayırlarda yetişen sıcak havayı ve çorak toprağı seven yıllık bir bitkidir.

Özellikle et yemeklerinde kullanılan kekiğin oval koyu renk yaprakları ve pembe- eflatun çiçekleri bulunan bir bitkidir.

Kekik lezzetli bir baharat olmasının yanı sıra son derece şifalı olan yağa da sahiptir. Bu sebeple de birçok hastalığın tedavisini desteklemek için kullanılmaktadır. Kekik yağı harici olarak kullanılabildiği gibi dahili olarak da kullanılabilmektedir.

1. Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik yağı nasıl hazırlanır sorusunun doğru bir şekilde cevaplanması için öncelikle kullanılan kekiğin kalitesinin önemli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple de kekik yağı yapımında kullanılacak olan kekiklerin mevsiminde toplanması ve dağlarda kendi ortamlarında yetişen kekiklerden tercih edilmesi gerekmektedir.

Bu özellikteki kekik toplandıktan sonra ise kurutma aşamasına geçilmektedir. Genellikle 3 ile 5 gün arasında tamamen kuruyan kekikler bir sonraki aşama için hazır olurlar. Kurutma işleminden sonraki işlem ise öğütme işlemi olmaktadır. Bu işlemde sadece kekiğin yaprakları değil aynı zamanda çiçekleri ve sapları da öğütme işlemine tabi tutulmaktadır.

Kekik yağı nasıl hazırlanır sorusunun bir sonraki aşaması ise öğütülen kekiğin zeytinyağına basılması oluşturmaktadır. Öğütülen kekik cam bir kavanozun içerisine alındıktan sonra üzerini geçene kadar zeytinyağı ile doldurulur.

Daha sonrasında ise şişenin ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılarak bekleme yerine alınır. Tercihen güneş görmeyen ve serin bir yerde 1 ay süresince bekletilir. Bekleme süresi boyunca kapağın kesinlikle alınmaması gerekmektedir. Aksi durumda zeytinyağı asidik özelliğini kaybeder.

Kekik yağı nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bu şekilde cevaplamak mümkündür. Eğer kendi kekiğinizi toplama şansınız yoksa o zaman pazarda ya da aktarda bitki halinde satılan kekikleri de kullanabilirsiniz.