Hayatın hemen her alanında hem mutfakta hem sağlıkta hem de farklı kullanımlarıyla soğan kabuğundan faydalanmak mümkün. Özellikle sağlık sorunlarının çözümlenebilmesi adına pek çok ilaç için kullanılan soğan kabuğu, aynı zamanda lezzet kaynağıdır.

Peki, soğan kabuğunu başka nerede kullanırsınız?

Izgara Telinizi Parlatabilirsiniz

Soğan kabuğunun kullanımında sizleri şaşırtacak bir o kadar da memnun kılacak kullanımlardan ilki ızgara tellerinizi parlatması olabilir. Yaz günlerinin vazgeçilmezi mangal keyfi için ızgaralarınızın devamlı hazır olması gerekir. Bununla beraber her mangal sonrası kararan telleri ovmak, büyük bir işkencedir. İşte tam da bu noktada size soğan kabuğu yardımcı olacak. Mangala gittiğinizde tellerinizin üzerine, soğanın kabuğu ve bir alt tabakasını çıkararak sürün. Hem tellerinizi parlatacak hem de bakteri üremesine engel olacak bu yöntem, oldukça işe yarar.

Soğan Kabuğu Çayı ile Daha Kısa Sürede Zayıflamak Mümkün

Soğanın kendisi dışında kabuğunun da inanılmaz faydaları vardır. Bunlardan bir diğeri zayıflama çayı olarak kullanılmasıdır. Vücudunuzda daha çok detoks etkisi yaratacak olan bu çay, inanamayacağız kadar kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olacak. Soyduğunuz soğan kabuklarını 500ml suyun içine atın. Kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra altını kısarak 2 dakika daha pişirin. Sonra rahatlıkla içebilirsiniz.

Bitkileri Canlandıran Mucize

Bitki yetiştirmek, her ev için uygun değildir. Yeteri kadar güneş ışığı ve havalandırmaya sahip olmayan evlerde bitkilere bakabilmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle illaki bakmak niyetindeyseniz evinize daha rahat adapte olsun diye bitkilerinize soğan kabuğu bakımı yapabilirsiniz. Soğan kabuğunu kaynayan suyun içine atın ve bir dakika kadar kaynatın. Sonra ortaya çıkan suyu sprey şeklinde bir şişeye boşaltın. Bitkilerinizin yapraklarına sıkıp güzel bir bezle zarar vermeden silin. Kullandığınız bu yöntem kısa bir süre sonra sonuç verecektir. Kullanımı haftada bir kez yapmanız yeterli.

Soğan Kabuğu ile Gargara

Soğan kabuğunun günlük hayatta kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Saçlardan kanserle savaşa kadar her konuda faydası olan soğan kabuğunu, ağız bakımı için de kullanmak mümkün. Özellikle ağızdaki bakterilere ve kokuya engel olmak için birebir olan bu kür, soğanın kendisinden endişe edilen kokuyu asla vermemektedir.

Soğan kabuğunu kaynatıp demleyerek günde iki kez kullandığınızda, faydası olacağına emin olabilirsiniz. Bu kürü 10 gün aralıksız devam edip 3 gün dinlenerek uygulamalısınız.

 Saçlarınızı Soğan Kabuğu ile Renklendirin

Soğan kabuğunun en ilginç kullanım alanlarından bir diğeri de saçlardır. Saçlar için oldukça besleyici olduğu bilenen kabuk, aynı zamanda renk üzerinde de değişiklik sağlıyor.

Saçlarınız sarı ise soğan kabuğunu kullanarak altın kahve bir renk elde edebilirsiniz. Kahverengi bir yapıda ise bordo ve kızıl tonlarını yakalayabilirsiniz. Eğer siyah saç renginiz varsa ışıltı katarsınız.

Kürün yapımı oldukça basit. Kaynayan suya soğan kabuklarını atıyorsunuz. Sonra onları demliyorsunuz. Arkasından soğutup saçlarınızı onunla yıkıyorsunuz. Her saçta farklı renk ile kendini gösterecektir.

Astım Krizine Çare Soğan Kabuğunda

Bronşit astımınız varsa özellikle yoğunlaştığı dönemlerde soğan kabuğunun suyu ile çare bulmanız daha kolay. 20 gün arka arkaya soğan suyu kaynatıp içen astım hastaları kısa sürede şifa bulmaktadır.

Bir bardak soğuk su içine soğan kabuğu ve devetabanı yaprağını ekleyin. Kaynamaya başladıktan hemen sonra altını kısarak 5 dakika daha bekletin. Bunun arkasından yemekten 40 dakika önce bir çay bardağı için. 20 gün devam eden bu uygulama olumlu sonuç verecektir.

Regl Düzensizlikleri İçin Soğan Kabuğu Kürü

Hayatın her alanında faydasını gördüğümüz soğan kabuğu, bayanların regl düzensizlikleri için de birebirdir. Her ay belli olmayan düzensizlik sıkıntısı yaşıyorsanız bunun için regliniz bittikten bir hafta sonra birer bardak soğan kabuğu çayı içmeniz oldukça faydalı olacaktır.