PAYLAŞ

Çamaşır makinesindeki kokunun sebeplerinden biri de, yıkanan çamaşırın makine içinde bırakılmasıdır. Makine içinde gözle görülmeyen yerlerde biriken kirli su, çamaşırlardan kalan saç, kumaş parçaları da kokuya neden olur.

Peki çamaşırlarınızı mis gibi temizleyen çamaşır makinenizi nasıl temizleyeceksiniz?

Çamaşır makinenizin sürekli yıkama yaptığı için zaten temiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz… Çamaşır makinenizin de temizliğe ihtiyacı var. Zamanla makinede biriken kirler kötü koku yapar ve yıkama kalitesini bozar.

Deterjan bölmesini yıkayın
Sıcak su ve nemli bez ile deterjan bölmesinde kalan deterjan artıklarını temizleyin. Ulaşılması zor yerler için, eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Makinenin içini ve lastiğini temizleyin
Kötü kokuya, makine içinde ya da lastiğinde biriken kir ve deterjan artıkları neden oluyor olabilir. Lastiğin çevresine deterjan sürüp, 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce makineyi boş bir şekilde çalıştırın.

En sıcak ayarda makinenizi boş çalıştırın
Makineyi, boşken en sıcak ayarda, biraz sirkeyle beraber çalıştırın. Daha sonra sirke artıklarını durulamak için, ikinci bir kez sıcak ayarda boş yıkama yapın.

Filtreyi temizleyin
Kötü kokunun bir sebebi de filtre olabilir. Makinenin filtresini çıkarın ve deterjanlı sıcak suyla iyice temizleyin. Filtreyi temizlerken, altına bir kova koyarsanız, filtreyi çıkardığınızda akan su için önlem almış olursunuz. Filtrede kalan deterjan, saç, tüy gibi artıkları bir eldiven kullanarak temizleyin.

Çamaşır suyu, sirke ve tuz ile temizleme
Her evde bulunan bu 3 malzemeyle makinenizi temizleyebilirsiniz.

Çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir su bardağı çamaşır suyu, bir su bardağı sirke ve iki yemek kaşığı tuz ekleyin.

Makinenizi boş halde ön yıkama programına getirin. 90 derece gibi yüksek ısı ayarında 1,5 saat makinenizi çalıştırın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here