Fotoğraf: Burst

Yaban mersini antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidan bakımından zengin meyveyi düzenli tüketmek, kalbinizden beyninize kadar her şeyi etkileyebilir.

Muhteşem mavi tonları ve tatmin edici tatlı tadı ile yaban mersini, birçok insanın yemeklerine, atıştırmalıklarına ve meyveli kokteyllerine memnuniyetle katılan ve tüketilen bir meyvedir.

Yaban mersini faydaları çok güçlüdür. Boyut, lezzet ve antioksidan içeriği farklı türler arasında küçük farklılıklar olsa da, hangi türü seçerseniz seçin lif, demir, K vitamini ve diğer önemli besinleri tüketeceğinizden emin olabilirsiniz.

Fotoğraf: Suzy Hazelwood

1. Yaban mersini içeriği bakımından çok zengindir

Yaban mersinini bu kadar benzersiz kılan şey, antioksidan görevi gören doğal bir pigment olan antosiyanin içermeleridir. Yabani yaban mersini, sıradan yaban mersine göre %33 daha fazla antosiyanin içerir, ancak tüm yaban mersini bu doğal bileşiği önemli ölçüde artırır. Antosiyaninler, anti-diyabetik, anti-inflamatuar ve anti-kanser etkilere sahip olmakla ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda , kardiyovasküler hastalık gelişme riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

Peki, düzenli yaban mersini yemeyi seçerseniz, vücuda ne gibi etkileri var şimdi onlardan bahsedelim.