Bir araştırma sonucunda ortalamanın üstü IQ sahip insanların yalnızlıkla ilgili tercihlerinin nedenleri ortaya çıkmış.

Size yalnızlık bir tercih mi kader mi?

Bu araştırma bazı değerlendirmeleri ortaya çıkarmış.

1. Mutluluk etkiliyor!

Londra Ekonomi Okulu’ndan psikolog Satoshi Kanazava ve Singapur İşletme Üniversitesi’nden psikolog Norman Li’nin yaptığı araştırmaların üç sonucu var:

  • Nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerdeki insanlar, daha az mutlu hissediyor.
  • Bu insanlar, mutlu hissedebilmek için çevrelerindekilerle daha çok iletişim kurma ihtiyacı duyuyorlar. İletişimin yakınlığı arttıkça, mutluluk da artıyor.
  • Yüksek zekaya sahip kişilerin durumu ise önceki iki maddeyle uyum sağlamıyor.

İnsanların IQ’sü yükseldikçe, iletişim ihtiyacı düşüyor. Çünkü entelektüel kişiler, sosyalleştikleri zaman daha az mutlu oluyor.

Zeki insanları mutlu eden şey, iletişimin kendisi değil. Onlar daha çok önemli buldukları şeylere merak duyuyor. Brooking Enstitüsü’nün araştırmacı ve ekonomik mutluluk uzmanı Carol Graham, zeki insanları mutlu eden şeyin uzun vadeli hedefler olduğunu düşünüyor. Sonuç odaklı yaşıyorlar.

Mesela kanser için ilaç üretmek isteyen bir doktor ya da harika bir kitap yazmayı planlayan bir yazar, genelde kendisini toplumdan izole eder. Sebebi çok basit, dikkatlerini dağıtmak istemiyorlar. Dikkatlerinin bozulması onları negatif olarak etkiliyor ve içsel dengelerini bozuyor.