PAYLAŞ

Bitki yetiştirme konusunda sorununuz varsa bu sıkıntılardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

Evinize aldığınız bitkileriniz bir süre sonra canlılığını kaybediyorsa doğru gitmeyen bir şeyler var demektir.

Evinizdeki Bitkilerin Ölmesine Sebep Olan 4 Şey ve Çözümleri

Bitkilerinizin kötüleşmesinin 4 ana nedeni var. İşte bu sorunlar ve çözüm yolları…

BELIRTI: YUMUŞAK, SARARAN YAPRAKLAR

Teşhis
Çok fazla su

Tedavi

Özellikle rutubetli veya ıslak olan toprağı varsa daha az su verin. bitkinin bulunduğu saksının altında drenaj deliklerinin bulunup bulunmadığını kontrol edin. Verdiğiniz su dışarıya çıkmıyor olabilir.

BELIRTI: KAHVERENGI, KURU YAPRAKLAR

Teşhis
Yeterli su yok

Tedavi

Verdiğiniz suyun drenaj deliklerinden dışarıya çıkıncaya kadar sulamayı deneyin ve toprak kuruduğunda bunu yapın. Ancak, aşırıya kaçmayın.

En yaygın yapılan hata başta aşırı su ya da aşırı su vermeme yaşandıktan sonra aniden tam tersinin yapılmasıdır. Bitkiler bu tutarsızlık karşısında zarar görebilir.

Unutmayın ki ev bitkileri farklı mevsimlerde farklı miktarda suya ihtiyaç duyar. Örneğin klimayı veya fırını çalıştırıyorsanız, toprak daha çabuk kurur. Daha sık suya gerek duymamakla birlikte, her seferinde saksıya döktüğünüz su miktarını artırmanız gerekir.

BELIRTI: İNCE VE KÜÇÜK BÖCEKLER

Teşhis
Zararlılar

Tedavi

Genellikle bitkilere saldıran üç zararlı akarlardan (çok küçük böcekler ve ipek dokumalar arayın), pullardan (yapraklara ve saplara bağlanan küçük, karanlık, mumlu böceklerden) ve beyaz sineklerden (yapraklar altında kümelenmiş küçük beyaz veya sarı böcekler) ağırlıktır. Bu böceklerin istila ettiği bitkiyi hemen diğer bitkilerden ayırın.

Basit ve organik bir zararlı mücadele çözeltisi için alkolü suyla inceltin ve tüm yaprakları ve zararlıları haftada en az üç hafta boyunca yavaşça silin. Bitkiyi daha fazla zarar görmesini önlemek için, çözümü uygularken güneş ışığından uzak tutun ve ısıtın.

Bir çay kaşığı alkolü, küçük bitkiler için iki bardak suya karıştırın; daha büyük olanlar için, bir litre suyun içinde yarım bardak fazla alkol koyun.

BELIRTI: YORGUN YAPRAKLAR VE SAKSIDA DÜŞÜK TOPRAK SEVIYELERI

Teşhis
Düşük beslenme

Tedavi

Saksıdaki bitkiler sınırlı bir miktarda toprakta yaşarlar ve bu topraktaki besinler zaman içinde kaybolur. Artı, bir bitkiyi her suladığınızda toprak bir miktar akar gider. Bitkinizin beslenmesi için doğal alternatiflerinden birini uygulayabilirsiniz: Çay yaprakları veya kahve telvesini toprağa serpiştirin. En basit alternatif, taze saksı tozu eklemektir. Ayrıca bitkinizi saksıdan toprağıyla çıkarın saksının altına biraz toprak ilave edin ve bitkiyi yeniden saksıya oturtun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here