PAYLAŞ

Zencefil, tarihin en besleyici yoğun ve güvenilir bitkisel ilaçlarından biridir. Çin geleneksel tıbbında binlerce yıldır kullanılan zencefil, yüksek oranda potasyum, B vitaminleri, C vitamini, fosfor ve diğer minerallerin yanı sıra pek çok sağlık faydası sağlayan güçlü aktif maddeler ve antioksidanlar içerir.

Zencefilin, bir baharat olarak faydalarının farkında olabilirsiniz. Ancak zencefilli su da sağlıklı bir diyet için mükemmel bir ilave olabilir.

Taze zencefilden elde edilen zencefil suyu, biraz acıdır. O nedenle diğer meyve sularına karıştırarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Sivilce
Bu suyun anti-inflamatuar özelliği, sivilcelerin ateşlenmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Gözeneklerdeki iltihaplanmayı azaltacak ve ciltte çirkin kızarıklığı giderecektir.

Saç 
Daha iyi saçlar için zencefil suyu içebilir veya doğrudan saç derisine uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı nemlendirecek, güçlendirecek ve kafa derisinde iltihaplanmayı önleyecektir.

Kanser
Zencefil suyunun bulantı önleyici etkileri, kemoterapi sonrası yan etkileri azaltabilir ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemi
Zencefil suyunda önemli miktarda C vitamini vardır. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarırken aynı zamanda vücudun tamir ve iyileşme süreçlerini hızlandırır.

İltihap
Zencefil suyunun düzenli olarak tüketilmesi bağırsaklardaki alevlenmelerin yanı sıra artrit, baş ağrıları ve eklemlerin diğer yaygın sıkıntıları da dahil olmak üzere her türlü iltihaplanmayı azaltmak için iyidir.

Sindirim
Zencefil suyu, sadece mide bulantısını geçirmez, aynı zamanda kabızlık, gaz, şişkinlik ve diğer gastrointestinal rahatsızlıkların riskini azaltabilir.

Düşük kan basıncı
Zencefil suyunda kayda değer bir potasyum seviyesi ile, potasyumun vücutta vazodilatör olarak görev yapması ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltması nedeniyle, her gün bir bardak içmek, yüksek tansiyona karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Hormon
Zencefil suyunun etkilerinden biri de cinsel hormonları artırmak ve stres hormonlarını azaltmak ve ruh halini geliştirmektir.

Zencefil suyu nasıl yapılır?
Zencefil suyunu evde yapmak oldukça kolaydır, ancak biraz çaba gerektirir. Zencefil suyunu sıktığınızda, tek başına içebilir veya biraz daha lezzetli hale getirmek için farklı bir meyve suyu ile karıştırabilirsiniz.

Bir parça (10 cm uzunluğunda olabilir) zencefili soyun ve küçük parçalara ayırın. İsterseniz öğütücü kullanarak daha küçük parçalara bölebilirsiniz.

Parçalanmış zencefilleri bir tülbent parçasına koyun ve Zencefilden olabildiğince fazla suyu sıkın.

Zencefilden elde ettiğiniz suyu, acı olacağı için içmekte zorlanırsanız sevdiğiniz herhangi bir meyve suyuna karıştırarak tüketin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here