Günümüzde yeni ve çok bilinmeyen hastalıklar da ortaya çıkmaya başladı. Teknoloji ve sağlık sektörünün birleşmesiyle birlikte eskiden tedavi edilemeyen, hatta tespit dahi edilemeyen birçok hastalık ortaya çıkmaya başladı. Şimdi size yine aynı şekilde kolay tespit edilemeyen ve önemli bir hastalığı yazıyor olacağız.

Hashimoto Hastalığı, tiroid bezini etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Günümüzde kaç kişinin Hashimoto Hastalığı ile mücadele ettiği belirsiz olsa da, araştırmacılar bunun kadınları erkeklerden daha fazla etkilediğini söylüyor.

Ünlü Hollywood Yıldızı Zoe Saldana bunu doğrulayabilir. Avatar ve Galaksinin Koruyucuları yıldızı, birkaç yıl önce annesi ve kız kardeşi gibi onun da Hashimoto bozukluğu olduğunu ortaya çıkardı. Hashimoto Hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberimizi okumaya devam edin.

 

View this post on Instagram

 

Zoe Saldana (@zoesaldana)

 

1. Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto tiroiditi, bağışıklık sisteminin tiroidinize saldırdığı tıbbi bir durumdur. Boynunuzun ön tarafında Adem elmasının hemen altında yer alan kelebek şeklinde bir bezdir. Hastalığın başlangıcında hastalar çok az hissedebilir. Ancak zamanla tiroid bezi bağışıklık saldırısı tarafından yok edildiğinden hastalar yetersiz tiroid hormonu semptomları yaşamaya başlayabilir. Düşük tiroid hormon düzeyinin bu semptomları arasında tipik olarak soğuk intoleransı, yorgunluk, düşük ruh hali, saç dökülmesi, kabızlık, genel şişkinlik, zayıf bir ses ve kilo alma da vardır.