Ailelerin vazgeçilmez bir atıştırmalığı olan patlamış mısırı çocuklardan uzak tutmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Patlamış mısır hem çocuklar hem de yetişkinler için vazgeçilmez bir atıştırmalıktır. Masum görünen bu atıştırmalıklar 4 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olabilir.

Uzmanlar çocuklara  verilen patlamış mısırların çekirdeklerinin tamamen patladığından emin olmanız gerektiğinin altını çiziyor.

1. Tüketilen pozisyona dikkat etmelisiniz

Birçok ebeveyn tarafından  küçük oyuncak, madeni para gibi şeylerin boğulma tehlikesi yaratacağı bilinse de gıda yoluyla yaşanan kazaların miktarı bilinmemektedir. ABD’de gerçekleşen bir olayda; çocukları ile birlikte patlamış mısır yiyen bir annenin yaşadıklarını bilmek atlamış mısıra olan yaklaşımınızı değiştirebilir.

2 yaşında patlamış mısır yiyen oğlunda öksürük ve ateş gören anne telaşlanarak hastaneye gittiğinde patlamış mısırın akciğerlere ulaştığını ve bunun da iltihaplanmaya neden olduğunu öğrendi. Uzun süren operasyonun sonucunda 2 yaşındaki çocuğun ciğerinden patlamış mısır çıkartışsa da süreç aile için hiç de kolay olmadı.

Kazaya neden olan durum çocuğun hareket halindeyken patlamış mısır tüketmeye çalışmasıydı. Dolayısıyla çocuklarınız ısrarcı olsalar da hareket halindelerken patlamış mısır yemelerine müsaade etmemelisiniz.