Sağlıklı yağlar grubunda yer alan kuruyemişler içerisinde önemli bir yere sahip olan fındık özellikle beyin sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir.

Bunun yanı sıra diyabet ve kalp sağlığı için oldukça olumlu etkilere sahiptir. Özellikle bol miktarda lif barındırması ile oldukça besleyici bir yere sahiptir. Ancak sağlıklı yağ grubunda olmasını kavurma işlemi öldürür mü soruları sürekli aklımızı karıştıran sorular arasında yer alıyor.

Fındığı Kavurmayın Çiğ Tüketin!

Fındığın bu faydalarından yararlanmak için fındığı kavurmayın, çiğ tüketin ki besin değerlerini kaybetmeyin.

Besin Değeri

Çiğ fındık bol miktarda lif barındırmasının yanı sıra yüksek oranda antioksidan, protein, karbonhidrat, B vitamini, niasin ve kalsiyumda içermektedir.

Tüm bunlar kavurma işlemi ile özelliğini yitirmektedir.

Çiğ Fındığın Faydaları

  • Çiğ fındık yüksek miktarda magnezyum içermesinden dolayı kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kemiklerin güçlenmesi için düzenli olarak fındık tüketimine diyette yer vermek gerekiyor. çiğ fındık tüketilmesi uzun dönemde kemik erimesinin de önüne geçmektedir.

  • Magnezyum aynı zamanda adet dönemi kasılmaları ve ağrıları için iyi gelmektedir.
  • Kavrulmamış fındık içerisinde bulunan E vitamin sayesinde kanser oluşumunun önüne geçmektedir.
  • E vitamini ve magnezyum içermesi sayesinde kas yorgunluğunun da önüne geçmektedir. Bu bakımdan spor sonrası tercih edilebilecek besinler arasında yer alabilir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini yenilemesi sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak mevsimsel gribal enfeksiyonlara karşıda direnç göstermektedir.

  • İçerisinde bulunan sağlıklı yağlardan dolayı kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Kalp krizi riskini azaltmaktadır.
  • Bu yüzden fındığı kavurmayın, çiğ tüketin ve fındığın tüm besin içeriğinden maksimum fayda sağlayın.
  • Çiğ fındık yağ içeriğinden dolayı tokluk hissi sağlayıp kilo kontrolünü sağlamaktadır.

Tüm bu faydalarından dolayı fındığı mümkün olduğunca çiğ tüketmek gerekiyor. kavurma işlemi esnasında fındık içerisinde bulunan enzimler denatüre olarak özelliğini kaybetmektedir. Ve içindeki yağı daha fazla hissedilir şekilde dışarı atmaktadır.

Fındığı kavurmayın, çiğ tüketin ve diyetinize düzenli olarak eklemeyi ihmal etmeyin. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekiyor.

Günlük 8-10 fındıktan fazlasının fazla yap ve kalori olarak bedene geri döneceğini unutmamak gerekiyor.