PAYLAŞ

Yağlı yemekler insan sağlığına zararlı ancak kullanıyoruz. Bu yazıda yemekteki yağ oranını düşürebileceğiniz püf noktalardan bahsedeceğiz. Aşırı yağlı yemekten uzak duruma son derece önemlidir.

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yemeklerinizdeki fazla yağ oranından kolayca kurtulabilirsiniz.

Yemeklerdeki Yağ Oranını Azaltmanın 7 Püf Noktası

1-Yemekleri daha az yağ ile doğru şekilde pişirmek adına yapışmaz bir tava alınız. Bu şekilde yemeklere ekleyeceğiniz 90 kalorilik bir yemek kaşığı yağı kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

2-Özellikle ızgara, buharda pişirme ve fırında pişirme yöntemlerini tercih ediniz. Kızartmalardan mümkün olduğu kadar uzak durunuz.

3-Sıvı yağları püskürtme tekniği ile kullanmaya özen gösteriniz. Sıvı yağı direkt olarak dökmek yerine spreyleyerek kullanın. Bunun yumurta fırçası kullanarak yapabilirsiniz. Bu yağ miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

4-Salata ve ya soslara mayonez yerine yoğurt ekleyiniz. Yağ yerine süzme yoğurt kullanıp daha güzel lezzetler yakalayabilirsiniz.

5-Etli yemeklerde ayrıca yağ kullanmayınız. Etin üzerinde görünmekte olan yağları da yemeğinizi hazırlamadan önce ayırınız. Etin lifleri arasında yer alan yağlar sizin için yeterli olacaktır.

6-Tavuk ya da hindi pişirecekseniz derilerini ayırmayı unutmayınız. Bu et türlerinde en fazla yağ derilerinde bulunuyor.

7- Balığı parşömen kağıdına ya da alüminyum folyoya sararak pişiriniz. Bu şekilde pişirdiğinizde daha az yağ kullanabilirsiniz. Bu sayede lezzetini de korumuş olacaksınız.

Bu belirttiğimiz 7 yöntemle yemeklerdeki yağ oranınız önemli ölçüde azaltmış olacaksınız. Bu daha sağlıklı bir yaşam ve yemeklerden alacağınız keydi de arttırmış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here