Birçok beslenme uzmanı, beyaz ekmeği buğday ekmeğiyle değiştirmenin kilo vermek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olduğunu söylüyor. Buğday ekmeğinin lif oranı tipik olarak daha yüksektir, bu da cılız bir beyaz ekmeğe kıyasla daha tok hissetmenize yardımcı olur.

Ancak yakın tarihli bir araştırmaya göre, buğday ekmeği aslında uzun vadede kilo vermek açısından en iyi seçenek değil.

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, çavdar ekmeğinin buğday ekmeğine kıyasla kilo vermek için aslında sağlıklı olduğunu belirtiyor.

1. Peki neden?

Çalışma, 242 kilolu erkek ve kadını, tümü 30 ile 70 yaşları arasında olan iki odak gruba ayırdı. Bir grup normal rafine buğday ekmeği yerken, diğer grup aynı enerji (yani kalori) düzeyinde tam tahıllı çavdar ürünleri yedi. Katılımcılara ayrıca, çalışma boyunca takip etmeleri için bir diyetisyenden sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

12 hafta sonra araştırmacılar, çalışma sırasında her iki grup da kilo verebilirken, tam tahıllı çavdar ürünleri yiyen grubun ortalama bir kilogram (yaklaşık 2,2 pound) kaybettiği ve vücut yağını %0,54 oranında azalttığı sonucuna varabildiler. .

USDA’ya göre, tam tahıllı çavdar, dilim başına 2 grama kadar lif içeren diğer genel rafine ekmek ürünlerine kıyasla yüksek lif içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Çavdar ekmeği ayrıca selenyum, tiamin, manganez, niasin, riboflavin, B6 vitamini, bakır, demir ve folat gibi yoğun miktarda besin içerdiği bilinmektedir. Bir dilim jenerik rafine buğday ekmeği sadece yaklaşık 1 gram lif içerir.