Erik herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelmektedir. Bu sebeple de içimizden birçoğu erik zamanın gelmesini dört gözle beklemektedir. Birbirinden farklı eriklerin bulunması da her damak tadına hitap eden bir meyve olması gerçeğini yaratır.

Eriğin lezzetli olmasının yanında içerisinde bulunduğu vitamin ve mineralleri ile de sağlık açısından birçok yarar sunar. Ne var ki erik mevsiminin kısıtlı olması erikten yeterince yararlanmamızın önüne geçer.

Son derece zengin olan Türk Mutfağı ise bu soruna en lezzetli çözümlerden biri olan erik suyu ile çözüm buluyor.

1. Erik Suyu Nasıl Yapılır?

Erikten vazgeçemeyenler ve sağlıklı içecekleri tercih edenler için tatlı- mayhoş tadı ile erik suyu en sevilen alternatiflerin başında gelmektedir. Bu eşsiz lezzeti elde edebilmek için ise cevabı son derece basit olan erik suyu nasıl yapılır sorusunu cevaplamak gerekir.

Erik suyu nasıl yapılır sorusunun cevaplanabilmesi için öncelikle malzemelerden bahsetmek gerekecektir. Bunun için 1 kilo eriğe, 1 su bardağı şekere (şeker tüketmeyenler ilave etmeyebilir), bir yemek kaşığı limona ve 2 litre suya ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğer malzemeleriniz hazırsa o zaman erik suyu nasıl yapılır sorusunun cevabına geçebiliriz. Bunun için öncelikle eriklerin güzelce temizlenmesi gerekir. Daha sonrasında derin bir tencereye alınarak üzerinde su ve şeker eklenir. Yüksek ateşte kaynayan bu karışımın üzerine limon suyu da ekledikten sonra kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılması yeterli olacaktır.

Kaynatma işleminden sonra süzme işleminin yapılması gerekir. Eriklerin süzgeçten geçirilmeleri ile kabuk ve çekirdeklerinden ayrılmaları sağlanır. Posasının önemli bir kısmı da bu işlem içerisinde ayırmak mümkün olmaktadır. Süzme işleminden sonra erik suyunuzu buzdolabına kaldırabilirsiniz.