Kereviz genellikle bir sebze tabağının elyafıdır ve çorbalardan salatalara kadar her alanda çok yönlü bir besin kaynağıdır.

Muhtemelen bu bataklık bitkisine aşina olsanız da bu sebzeyi yemekten kaynaklanan büyük faydaları henüz fark etmemiş olabilirsiniz. Kereviz çoğunlukla sudan oluşan ancak içinde antioksidanlar faydalı enzimler ve büyük vitamin, minerallerle doludur. Tüm özellikleri sayesinde cilt, saç ve genel sağlığınız açısından büyük faydaları vardır.

Çoğu insan kereviz sapını tüketir ancak bir sonraki yemeğiniz için doğramadan önce yaprak ve tohumların da etkileyici sağlık yararları olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sebzeyi hafife almak kolay olabilir ancak kerevizle ilgili faydaların listesi saymakla bitmez. Size en önemli faydalarını söyledikten sonra evinizden kerevizi eksik etmeyeceksiniz.

Bir Hafta Boyunca Kereviz Yerseniz Ne Olur?

İşte kereviz haftanın 7 günü tüketirseniz olacaklar:

1. Kilo verme

Kereviz düşük kalorili ve yüksek lif içeren bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla diyetlerin ve kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir besindir. Tek bir fincan doğranmış kerevizde 1.6 gr diyet lifi içerir. Bu da sizin uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca kerevizdeki yüksek su içeriği sayesinde sağlıklı bir diyete sahip olursunuz, sizi nemlendirecek ve sıvı tüketiminizi doğru yerlerde tutacaktır.

2. Sindirime yardımcı olur

Kereviz, sindirime yardımcı olmak için önemli olan doğal lif ve fitokimyasallara sahiptir. Ayrıca bazı uzmanlara göre içerdiği birtakım liflerden dolayı kabızlığa önlemeye yardımcı olur. Ayrıca besinlerin sindirimini ve emilimini de kolaylaştırır.

3. Kolesterolü düşürür

Kereviz kan basıncını düşürmede yararlı olan 3-b-butilftalin içerir. Yapılan araştırmalara göre bu besin kaynağına sahip olması nedeniyle günde dört sap kereviz yemenin LDL kolesterolünü yüzde 7 oranında azaltabileceği görülmüştür.

4. İnflamasyonu azaltır

Kereviz içinde bir düzineden fazla antioksidan içeren çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle romatizma, artrit ve gut gibi iltihaplanma sonucunda çıkan durumların tedavisinde oldukça faydalıdır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ve polisakkaritler kerevizlerin anti enflamatuar etkilere de sahip olduğunu göstermiştir.

5. Elektrolitleri yeniler

Bir spor içeceği seçmek yerine elektrolitleri yenilemek için kereviz kabuğuna dalmak isteyebilirsiniz. Kerevizde bulunan yüksek potasyum ve sodyum seviyeleri kendilerini uyguladıktan sonra elektrolitleri yenilerler ve harika bir atıştırmalık ve meyve suyunu içeceği olduklarını gösterirler.

6. Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kereviz, kanser hücrelerini öldürdüğü ve çoğalmalarını önlediği kanıtlanmış olan apigenin adı verilen bir bileşik de dahil olmak üzere bir dizi kemo-önleyici özelliğe sahiptir. Kereviz günlük diyetinize dahil etmek meme kanseri, yumurtalık ve akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

7. vücudunuzu nemlendirir

Kerevizin yüzde 95’i sudan oluşur. Bu nedenle harika bir nemlendirici atıştırmalıktır. yapılan araştırmalara göre kereviz gibi sulu sebzeler sadece sudan daha etkili bir şekilde vücudun su ihtiyacını karşılayabilen mineral ve şeker seviyeleri içerir.

8. Böbrek taşına iyi gelir

Böbrek taşı için yan etkilerle kullanılabilir bir dizi ilaç vardır, ancak kereviz aslında onları tedavi etmek için kullanın yayın bir sebzedir. bunun nedeni ise kereviz esansiyel yağının chrysoeriol 7-O-diglucoside, Luteolin, 7-O-apiosylglucoside ve Luteolin7-O (Böbrek Hasarını Önleme Dergisi) içermesidir.

9. Gözlere iyi gelir

A vitamini gözlerinizdeki dokuların sağlığına yardımcı olur ve günde sadece bir kereviz sapı günlük önerilen değerin %10’una eşittir. Ayrıca kereviz dejeneratif göz hastalığı riskini azaltır.

10. Migrene iyi gelir

Migreni olan herkes susuz kalmanın işleri daha da kötüleştirdiğini bilir,  bu nedenle kerevizdeki yüksek su kaynağı bu durumu rahatlatmaya yardımcı olur. Kereviz tohumlarının tentürleri magnezyum açısından zengin oldukları için migrenlerin önlenmesine de yardımcı olur.