Ağız sağlığı söz konusu olduğunda kullanılan ürünlerin farklılaşması fiyatlarında doğrudan değişmesine neden olmaktadır. Sıklıkla sorulan bir soru ise implant fiyatlarının neden bu kadar farklı olduğu yönündedir. Öncelikle implant fiyatlarını belirleyen birkaç önemli unsurun altını çizerek yazımıza devam edelim…

İmplant Fiyatları Neye Göre Belirleniyor

İmplant fiyatlarının belirlenmesinde öncelikli etmenin implant markası olduğu unutulmamalıdır. Bunun dışında hekimin tecrübesi, ucuz yan malzemelerin kullanılıp kullanılmaması, sterilizasyon gibi pek çok değişken implant fiyatlarına doğrudan etki eder.

Özetle implant fiyatları; ürün kalitesi, tecrübe ve mevcut teknolojik yeniliklerden yararlanma gibi bir takım değişkenlere bağlı olarak fiyatlarını dalgalandırır.

İmplant Markalarının Önemi

2021 itibariyle dünya genelinde 1200’ün üzerinde implant markaları lisanslı olarak çalışmalarına devam eder. Özellikle ülkemizde bunların büyük bir kısmına ulaşım mevcutken yalnızca bu bin marka arasında kaliteli olan 10 – 15 tanesini sayabiliriz.

Çoğunlukla implant ürünlerin merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilmiş olması da fiyatlarına doğrudan etki eden bir değişken olarak dikkat çeker.

Bu sebeple kullanılan implant setinin markası, sterilizasyon ve hekim tecrübeleri kesinlikle önemlidir. Bu sebeple dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Neden Titanyum

İmplantlarda titanyumdan üretilen ürünlerin kullanılması gerekir. Bu ürünlerin kemik dokusu ile doğrudan kaynaştığı bilinmektedir. Yine de tutmaya implant gibi sorunların yaşanmaması adına hekimin tecrübelerinin bir adım öne çıktığını da belirtmek gerekir.

Özet olarak; hekimin tecrübesi kadar kullandığı malzeme kalitesi de önemlidir. Bir o kadar önemli olan bir diğer konu ise, tedavi gören kişinin hekim önerilerine dikkat etmesidir. Onun önerileri kapsamında sigara içmemesi, yememesi veya içmemesi gereken gıdaları tüketmemesi gibi konu başlıklarına hassasiyet göstermesi önemlidir.

Zaman içerisinde implant kemiğe adapte olduktan sonra dişinizde implantın varlığını unutarak bir ömür geçirebilirsiniz.

Dt. Ufuk Tosun, BDS, MScD

Kaynak: https://www.implantdental.gen.tr/implant-fiyatlari.pdf