Bir gece uykusundan sonra kendinizi tazelenmemiş hissediyorsanız, uyku apneniz olabilir ve uyuduğunuz pozisyon durumu daha da kötüleştirebilir. Büyük bir uyku apnesi çalışmasının yazarları, “Obstrüktif uyku apnesi (OSA), bir kişinin uyku sırasında solunumunu etkileyen ve bu sırada havanın akciğerlere normal şekilde akamadığı yaygın bir sorundur” diyor. “Hava akışındaki tıkanıklık genellikle uyku sırasında boğazın arkasındaki (üst solunum yolu) ve dildeki yumuşak dokuların çökmesinden kaynaklanır.”

Yazarlar, uyku apnesinin tehlikeli yansımaları olabileceğini bulmuşlardır. Bu 4 semptomu keşfetmek için okumaya devam edin!

1. Uyku Apnesi Gündüz Yorgunluğuna Neden Olabilir

Horlamadan, nefesinizin kesilmesinden uyanırsanız veya gecenin bir yarısında kendinizi nefes nefese bulursanız, uyku apneniz olabilir. Suudi merkezli havayolu pilotlarını inceleyen çalışma, “bu yüksek riskli meslekte çalışanlar için taramanın dikkate alınması gerektiğini” belirledi. Yorgunluk, depresyon ve uykusuzluk uyku apnesinin ikincil sonuçları olabilir ve erken değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. “Obstrüktif uyku apneniz varsa, uyku sırasında boğazınızdaki dokular gevşer, solunum yolunuzu periyodik olarak tıkayarak uykuyu bozan solunum kesintilerine neden olur” diyor. Ve bu tek semptom değil.