Diyabet, dünya çapında birçok insanı etkileyen bir durumdur. Tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet olmak üzere üç ana tip diyabet vardır ve hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Diyabet tedavi edilmezse veya teşhis edilmezse kalp krizine, böbrek yetmezliğine, komaya ve ölüme neden olabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri, en yaygın şekli olan tip 2 diyabeti önleyebilir. Diyabet ve hastalığın önlenmesine nasıl yardımcı olunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki beş ipucunu okuyun!

Bilmeniz Gereken Diyabet İstatistikleri

Uluslararası Diyabet Federasyonu, dünya çapında 537 milyon insanın diyabetle yaşadığını belirtiyor. Bu her 10 kişiden 1’i anlamına geliyor. Bu sayının 2030’da 643 milyona, 2045’te 784 milyona çıkması bekleniyor. Bu yıl şimdiye kadar her beş saniyede 1 kişi olmak üzere 6,7 milyon kişi diyabetten öldü. Uzmanlar, “Dünya, insülinin keşfinin yüzüncü yılını kutlarken, keşke diyabetin yükselen dalgasını durdurduğumuzu söyleyebilseydik,” diyor. “Bunun yerine, diyabet şu anda benzeri görülmemiş büyüklükte bir salgındır.”

COVID ve Diyabet

Yakın tarihli bir araştırmaya göre diyabetli insanlar COVID için daha büyük bir risk altındadır. Bir başka şaşırtıcı istatistik istiyorsanız, ABD’de COVID-19’dan ölen insanların %40’ında diyabet vardı. Covid nedeniyle diyabet geliştiren daha fazla insan olabilir. Suçlunun COVID-19 olmaması çok olası. Kan şekeri anormalliklerinin bir enfeksiyonun stresi ve COVID-19 iltihabıyla savaşmak için kullanılan steroidler tarafından tetiklenebilir.

Ancak COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin pankreasın adacık hücrelerindeki ACE2 reseptörlerine bağlanabileceğine dair kanıtlar da var ki bu bölge vücudun insülinini üreten organı. Virüs, pankreastaki bu hücrelere saldırır ve insülin üretimlerine müdahale eder, bu da başka bir mekanizma olabilir. Ve hastanede ilk kez diyabet teşhisi konan kişiler, hangi mekanizma ile olursa olsun, ne yazık ki daha da kötüye gidiyor.

Düzenli Egzersiz

inlandiya’da birkaç on yıl önce yapılan araştırmalar, makul bir diyet ve düzenli egzersiz yapan çok hafif yüksek kan şekeri olan kişilerin Tip 2 diyabete ilerlemede %54’lük bir azalmaya sahip olduğunu buldu. Mantıklı egzersiz yapmak, otobüse binmek yerine yürümek ve asansöre binmek yerine merdivenleri çıkmak işe yarayabilir.

Diyetinize Meyve ve Sebzeler Ekleyin

Hepimiz meyve ve sebze yemenin sizin için iyi olduğunu biliyoruz, ancak şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Son zamanlarda yapılan iki araştırma, günlük diyetinize bir fincan meyve veya sebzenin yaklaşık üçte birini eklemenin Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi %25 oranında azalttığını, esmer ekmek ve yulaf ezmesi gibi tam tahılların daha fazla tüketilmesinin ise %25 oranında azaltabileceğini buldu ki bu da, riski %29 oranında azaltabilir.