Fazla kilolardan kurtulmak için genel olarak gün içinde tükettiğiniz tüm besinlerden aldığınız kalorilerden daha fazlasını yakmanız gerekiyor.

Aradaki fark eğer 500-700 kalori arasında sabit kalırsa 1 haftada yaklaşık 1 kilo vermeniz mümkündür. Burada verilen kilo miktarı az gelebilir ancak kalıcı ve sağlıklı bir kilo vermek istiyorsanız bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. bunların yanında yediklerinizi yağa çevirmeyen ve zayıflama sürecine destek olan yağ yakan besinler listesine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Kırmızıbiber

Genelde Arnavut biberi olarak da bilinen bu kırmızı acı biber vücutta hızla yakılarak metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda damarlardaki kötü yağın temizlenip daha sağlıklı bir kalbe sahip olmayı sağlıyor.

Zencefil yağ yakıyor

Zencefil

Faydası saymakla bitmeyen zencefil burada da yağ yakan besinler arasında karşımıza çıkıyor. Özellikle damarların genişlemesi ve kan akışının artması ile metabolizmayı hızlandırıp hücreleri de yeniliyor.

Süt

Özellikle kalsiyum açısından depo niteliği taşıyan bu besin başta karın yağları olmak üzere tüm vücuttaki yağların erimesi üzerine etkilidir. Günlük diyete mutlaka eklenmesi gereken sütün yağlı veya yağsız olması ise herhangi bir hastalığın varlığı ve kilo durumu ile alakalıdır.

Zeytinyağı

Yıllardan beri güzellik için kozmetik sektörünün bile vazgeçemediği zeytinyağı yağ yakımına desteği ile artık çok daha fazla göreve sahiptir. Zeytinyağı vücudu yabancı maddelerden arındırıyor, kolesterolü dengeliyor ve metabolizmayı etkiliyor.

Yeşil çay yağ yakıyor

Yeşil Çay

Herkes tarafından kilo verme ve yağ yakma üzerine en çok bilinen yeşil çay yağ yakan besinler arasında en etkililer arasında yer alıyor. İçeriğinde bulunan EGCG bileşeni sayesinde yağ hücreleri savaşıyor ve metabolizmayı hızlandırıp vücudu toksinlerden arındırıyor.

Yulaf

Lif açısından zengin olan yulaf besleyici değeri oldukça yüksek ve tokluk hissi belirgin olan bir besindir. Özellikle kan şekeri dengeler ani acıkmaların önüne geçer.

Keten Tohumu

Balık gibi omega 3 açısından zengin olan bir diğer besin ise keten tohumudur. Sağlıklı yağ grubunda yer alan ve yağ yakan besinler arasında önemli bir yere sahip olan keten tohumunu günlük beslenmenize eklemeniz halinde metabolizmanın daha hızlanacaktır ve kalp damar hastalıkları açısından oldukça koruyucudur.