Meyvelere iyi bir nedenle “doğanın şekeri” diyorlar. Doğal olarak tatlı ve lezzetlidir, ancak şekerden farklı olarak, her seferinde bir miktar faydalı besin içerir. Ve her meyve türünden farklı besinler elde edebilirsiniz, ancak birçok insan mangoların özellikle bir vitaminin güçlü bir kaynağı olduğunu bilmiyor.

Mango yemenin birçok olumlu etkisi vardır, ancak mangonun en büyük faydalarından biri yüksek C vitamini içeriğidir!

İşte bu yüzden mangolardan C vitamini almanın sağlığınıza faydası olabilir! Bu özel meyve ile ilgili bilmeniz gerekenleri haberimizde derledik.

1. C vitamininin faydaları

Mango yemenin en önemli yararlarından biri, tahmini Günlük Besin Değerinizi karşılamaya geldiğinde önemli bir besin kaynağı sağlamasıdır. Referans olarak, herhangi bir besinin ‘iyi bir kaynağı’, belirli bir vitamin veya mineralin Günlük Değerinin %10 ila %19’unu sağlar. Ek olarak, ‘mükemmel kaynak’ terimi, gıdanın en az %20 veya daha fazla olduğu anlamına gelir. Bir fincan mango tek başına 99 kalori, 1 gramdan daha az toplam yağ, 277 miligram potasyum (%7 günlük değer), 2,6 gram lif ve %100 DV C vitamini sağlar.

Aslında uzmanlar, bir mangonun 122 miligrama kadar C vitamini içerdiğini ve önerilen günlük değerin günde sadece 75 ila 90 miligram arasında olduğunu söylüyor. Karşılaştırmak gerekirse, insanlar genellikle C vitamini dozunu almak için bir portakal tükseler de, bir portakalın sadece 82 miligram vitamini vardır.