Belirli kanserlerden kaçınmaya yardımcı olacak birçok yaşam tarzı değişikliği yapabiliriz, ancak kansere neden olan ve çoğu zaman düşünmediğimiz birçok farklı şey var.

Güneş kremi kullanmanın cilt kanserini önlemeye yardımcı olduğu veya sigara içmemenin akciğer kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı yaygın bir bilgidir, ancak riski büyük ölçüde artıran ürünler ve çevresel faktörler de vardır.

Sağlığınızla ilgili kansere yakalanma riskimizi artıran popüler şeyler ve hastalıkla ilgili gerçekleri öğrenmeniz için detayları haberimizde derledik.

1. Kanserin Gerçekleri

Kanser, 2020’de yaklaşık 10 milyon ölümün veya neredeyse altı ölümden birinin sorumlu olduğu, dünya çapında önde gelen bir ölüm nedenidir. En sık görülen kanserler meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri ve rektum kanseridir. Prostat kanseri erkeklerde de yaygındır. Ancak birçok farklı kanser türü vardır ve her tip vücudun diğer bölgelerinde gelişebilir. Kanser karmaşık bir hastalıktır ve kanserin kesin nedeni her zaman bilinmemektedir.

Ancak, Bazı risk faktörleri kansere yakalanma riskinizi artırabilir. Bu risk faktörlerinin tamamından kaçınmanız mümkün olmasa da yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Birçok faktör kanser riskine katkıda bulunabilirken, en popüler şeylerden bazıları Şaşırtıcı bir şekilde kanser riskini artırabilir. Örneğin, işlenmiş et ve kırmızı et, artan kanser riskiyle bağlantılıdır, peki ya çevrenizdeki farkında olmadığınız öğeler? Bu kulağa korkutucu gelse de, şunu unutmamak gerekir kanser karmaşıktır ve bu faktörlerin tek başına kansere yakalanacağınız anlamına gelmemesi gerekir.