Belirli kanserlerden kaçınmaya yardımcı olacak birçok yaşam tarzı değişikliği yapabiliriz, ancak kansere neden olan ve çoğu zaman düşünmediğimiz birçok farklı şey var.

Güneş kremi kullanmanın cilt kanserini önlemeye yardımcı olduğu veya sigara içmemenin akciğer kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı yaygın bir bilgidir, ancak riski büyük ölçüde artıran ürünler ve çevresel faktörler de vardır.

Sağlığınızla ilgili kansere yakalanma riskimizi artıran popüler şeyler ve hastalıkla ilgili gerçekleri öğrenmeniz için detayları haberimizde derledik.

2. Radon ve Çevresel Kanserojenlere Maruz Kalma

Radon, koklayamayacağınız, hissedemeyeceğiniz veya tadamayacağınız radyoaktif bir gazdır ve akciğer kanserinin sigara dumanından sonra ikinci önde gelen nedenidir. Daha çok evlerde, işyerlerinde ve okullarda bulunur. Neyse ki, bilinen kanserojenlere işyeri maruziyetini azaltmak için düzenlemeler uygulanıyor.

Ancak, insanlar ayrıca kansere neden olan ajanlara iş dışında maruz kalmalarını sınırlamak için adımlar atabilirler. Örneğin, varsa evinizin bodrumunu radon için test etmek ve yapmak ve radon seviyesi çok yüksekse düzenlemesi için uzmanlardan gerekli desteği uzmanlardan almak işinize yarayabilir.