Şeker kullanımını azaltmak değil aslında bırakmak en iyi tercih ama alıştıysanız işe önce azaltmak ile başlayabilirsiniz.

Çok fazla şeker tüketmek çok zararlıdır. Özellikle geleceğinizi riske atarsınız ciddi sağlık problemleriyle karşılaşırsınız. Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 sinyali paylaştık!

Dişler için Zararlı

Şeker dişleri çürütür. Diş sağlığı için son derece tehlikeli olan fazla şeker kullanımı kesinlikle uzak durmanız gereken bir alışkanlık. Özellikle küçük yaşlardan itibaren bu duruma gereken önem verilmezse yoğun diş ağrıları ve çürükler gelecekte sizi bekliyor olacaktır.

Kilolu Bir Yaşam

Şekerli tercihler kilolu bir yaşamı sunar. İnsülin direnciniz dengesizleşir ve sağlığınız da bozulmaya başlar. Kilo vermek istiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarın. Çok fazla şeker kullanımı olan biri kilo veremez.

Sürekli Daha Fazla Şekerli Yeme İsteği

Şeker bir nevi ağzınızın tadını değiştirir. Bu da yediğiniz şeylerde şekerli ihtiyacınızı arttırır. Bu durumdan kurtulmanın yolu şekeri kesmektir. Farkı kestiğiniz ilk zamanlar keskin olarak anlayacaksınız ama sonrasında alışacaksınız.

Depresyon ve Stres

Araştırmalar gösteriyor ki şeker kişiyi depresyona sokuyor, onu daha kaygılı bir hale getiriyor. Yeme sonrası kaygı, pişmanlık, mutsuzluğun yanı sıra hiçbir şeyin değişmeyeceği hissi aslında size kurulmuş bir tuzak. Şekeri hayatınızdan çıkarın ve hareketli bir yaşama sahip olun kısa sürede bakın her şey nasıl değişiyor.

Cilt Problemleri

Şeker cildinizi etkiler. Cilt tipinize göre farklı reaksiyonlar görebilirsiniz. Yağlanma, kuruma gibi temel sorunlar baş gösterecektir. Bu duruma düşmemek için şekerle aranıza mesafe koyun ve bol su için cildiniz kendini yenileyecektir. Ayrıca ergenlik zamanlarından çok şeker tüketimi sivilceye davetiye çıkarır.