PAYLAŞ

Görünüşte kolaymış gibi görünen bu hareketin, yapmaya başlayınca o kadar da kolay olmadığını anlayacaksınız. O nedenle süreyi her gün yavaş yavaş artırarak yapmak erken pes etmenizin önüne geçecektir.

Plank, karın kasları başta olmak üzere boyun, bel, sırt, göğüs, ön ve arka bacak kaslarını güçlendirir, duruş bozukluklarını düzeltir. Spor salonuna gidecek zamanınız olmayabilir ya da spor yapmayı sevmiyor olabilirsiniz. Ancak yine de fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, günde sadece 1 dakikanızı ayırarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bu mümkün mü diye merak ediyorsanız, yazımıza bir göz atın.

Spora fazla zaman ayırmadan vücudunuzu şekle sokmak istiyorsanız, günde sadece 1 dakika plank yani şınav pozisyonunda durarak bunu başarabilirsiniz.

Nasıl yapacaksınız?

Yüz üstü pozisyonda dirsekler ve ayak parmak ucunda durulur.

Bacaklar ve tüm gövde dümdüz, yere paralel konuma gelinir.

Bel bölgesinin, bacak ve gövde pozisyonundan yukarıda ya da aşağıda olmamasına dikkat edilir. Sırt, bel ve bacaklar dümdüz konumdadır.

Bakışların karşıda olması hareketin etkinliğini artırır.Kalça kaslarını sıkarak, tüm yükün kol ve bacaklara gitmesine engel olunur. Böylelikle daha az yorulur ve plank pozisyonunda kalma süresi uzatılır.

Daha önce plank yapmamış olanlar, 15 saniye plank pozisyonunda kalarak başlayabilir ve her gün bu süreyi 15 saniye daha artırabilir.

Plank yaparken nefes alıp vermek de unutulmamalıdır.

Plank yapmanın faydaları nelerdir?

  • Bel, kalça ve özellikle de karın kaslarını güçlendirir.
  • Göbek bölgesinin sıkılaşmasını sağlar. Göbek probleminiz varsa mekik yerine ideal bir tercihtir.
  • Sırt ve omurganın incinme riskini azaltır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Daha dik durmanıza yardımcı olur.
  • Koordinasyonu artırır.
  • Vücuda esneklik kazandırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here