PAYLAŞ

Trabzon hurması, vücudun vitamin ihtiyacını karşılayarak hastalıklara karşı koruyor.

TRABZON HURMASI NEDİR?

Latincesi Diospyros kaki olan bu şifalı meyve turuncu renkte ve yaklaşık elmabüyüklüğündedir. Temmuz ağustos aylarında çiçek açar ve tohumları kasım ayında olgunlaşır. Ana vatanı bir çok meyve gibi Çin’dir.

Fakat daha sonra Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı verilmiştir. Ağaçta yetişir. Ağaç kazık köklüdür, ortalama 5-6 metreye kadar boylanır. Yaprakları ilkbaharda yeşil sonbaharda ise kırmızı, sarı, turuncu gibi renklere dönüşür. Bu yüzden ağaç, süs bitkisi olarak da peyzaj alanında kullanılır. Turuncu olan meyve çok tatlıdır.

Meyvenin içinde kahverengi noktacıklar bulunur. İçi yumuşak olan meyve oldukça güzel bir tada sahiptir. Genellikle tropik ve subtropik iklimlerde yetişir.

Serin iklimlerde istenildiği gibi yetişemez. Meyvesi çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Avrupa’da da üretimi yayılmıştır. Ülkemizin de bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. B1, B2, B3 ve C gibi çeşitli vitaminler ve askorbik asit içermektedir.

Yeni olgunlaşmış (yumuşak olmayanlar) Trabzon hurması ağızda mayhoş ve ekşi bir tat bırakabilir. Bu yüzden hava sıcaklığından balkonda veya evde yerde bekleterek olgunlaşmasını beklediğinizde çok güzel bir meyve ile karşılaşabilirsiniz.

Yeni olgunlaşmış olanlarını yemenizi pek tavsiye etmiyoruz. Eğer önceden hiç yemediyseniz yumuşak olanları alıp yemelisiniz.

TRABZON HURMASI FAYDALARI

Hamur işleri, dondurmalar ve tatlılarda kullanılan meyve çiğ olarak da tüketilir. Ayrıca hamur işleri ve salatalarda da kullanılır.

Reçel, marmelat, şurup, şerbet ve alkollü içeceklerin yapımında da kullanılan Trabzon hurması, idrar söktürücüdür.

Kış aylarında ise balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığına karşı şifa verir. Herkesin çokça yakındığı ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına şifa sağlar. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Mide bulantısı ve kusmaya karşı da kullanılabilir. Trabzon hurması ağacı gövde kabuğu kanamayı durdurucu etki yapar.

  • Lif bakımından çok zengindir ortalama 70 kaloridir.
  • Antioksidanlar içerir.
  • A vitamini bakımından zengindir.
  • Yaşa bağlı makula rahatsızlıklarını önlemede etkindir.
  • C vitamini bakımından çok zengindir, serbest radikallerle savaşır.
  • B vitaminleri bakımından çok zengindir.
  • Potasyum, mangan, bakır ve fosfor bakımından zengindir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here