Çeşitli nedenlerle kendinizi stres altında hissedebilirsiniz. Bu dönemlerde çalışma ve yaşam motivasyonunuzun olumsuz etkilenmemesi için stresi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

Öfke ve stres anlarında kontrolünüzü kaybettiğiniz durumda geri dönülemeyecek hatalar yapabilirsiniz.

Bu durumları önlemek için stresi yönetme metotlarına hakim olmalısınız.

1. Derin nefes alarak sakinleşin

Bu yöntemi farkında olmadan uygulayan önemli bir toplam söz konusu olsa da çoğu insan stres anında nefes alışverişini kontrol edemiyor. Önemli olan salt ve alışıldık nefesler almanız değil diyaframınızı kullanmayı öğrenmeniz.

Diyaframdan nefes almak için karnınız şişinceye dek burnunuzdan derin bir nefes alın. Yavaşça aldığınız nefesi yine yavaşça ağzınızdan verin. Bu uygulamayı sakinleşinceye kadar tekrarlayın.

Her ne kadar basit bir egzersiz gibi görünse de ne kadar etkili olduğunu görünce şaşıracaksınız. Stresli olduğunuz dönemlerde sempatik sinir sisteminiz harekete geçer. Diyafragmatik solunum parasempatik sinirlerinizin harekete geçmesini sağlayarak sakinleşmenizi sağlar.

Nefes egzersizlerini bir orman veya deniz havasında tekrarladığınızda daha hızlı sonuç alabilirsiniz.  Bu her zaman mümkün olmasa da sevdiğiniz bir nesneye veya renge bakmakta size iyi gelecektir. Gergin Hissettiğinizde Sakinleşmenin 4 Yolu