Zerdeçal içerdiği özellikle curcumin maddesiyle çok faydalı olarak diğer türlerinden ayrılıyor. Birçok araştırmada bunu kanıtlıyor.

Bu çayın yıldız bileşenleri, kişniş tohumları, badem sütü, kimyon, hindistancevizi yağı ve zerdeçal olup sağlık açısından bu karışım çok faydalıdır.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır? (tarifli)

Bu çay, günün sonunda rahatladığınız bir zaman veya yatmadan önce tüketirseniz vücudunuzu ısıtarak uykunuzun gelmesini sağlayacaktır.

Çayın içindeki diğer maddelerin özelliği

1. Badem sütü

Çayların çoğundan süt bulunur. Badem sütünün özelliği laktoza tolerans göstermiyor olması. Herkesin rahatlıkla içebileceği bir süt. Buna ek olarak, badem, kansere neden olabilen kronik enflamasyona karşı vücudunuzu koruyan anti-inflamatuar özellikler açısından inanılmaz derecede yüksektir.

2. Kimyon

Kimyon, kansere karşı mücadelede yardımcı olan inanılmaz bir antioksidandır. Aynı zamanda demir ve magnezyum gibi önemli minerallerle doludur.

3. Kişniş tohumları

Küçük boyutlarına bakmayın, bu tohumlar antioksidanlarla doludur. Kimyonun kuzeni olan tohumlar vücudunuzdaki toksinleri temizleme yeteneğiyle birlikte kanserle mücadele özelliklerini taşır.

Bu tohumlar aynı zamanda bağırsaklarınızı tamamen işler durumda tutan ve enfeksiyonlar veya kanser gibi zararlı koşulları uzak tutan güçlü bir lif kaynağıdır.

Hamile iseniz veya emziriyorsanız, bu tohumları kullanmayın, çünkü çocuğa zararlı olabilirler.

4. Zerdeçal

Zerdeçalın gücü curcumin olarak bilinen güçlü anti-inflamatuar maddede yatar.

Curcumin, antioksidan gücüne ve iltihabı hafifletmedeki inanılmaz kabiliyetine ek olarak, mevcut hücrelerin durumunu iyileştirmekle birlikte kanser hücrelerini öldürme kabiliyeti de vardır.

Çay İçin Gerekli Malzemeler

4 karabiber
1 fincan badem sütü (normal süt veya hindistancevizi sütü ikame edilebilir)
1/2 çay kaşığı zerdeçal
1/2 çay kaşığı soğuk preslenmiş, organik ve rafine edilmemiş hindistancevizi yağı
1/4 çay kaşığı kimyon
1/4 çay kaşığı kişniş tohumları

Yapılışı

Küçük bir tencereye kimyonu, kara biber, kişniş tohumları, zerdeçal, hindistancevizi yağı ekleyin ve yaklaşık bir dakika bekletin.

Sonra süt ekleyip karışımı kaynatın. Bir kaynama noktasına ulaştığında 3-4 dakika pişirin, sonra bir kapakla örtün ve ocağın altını kapatın. 5 dakika kadar dilenmesini sağlayın. Ardından içindeki taneleri çıkarın veya süzün.