PAYLAŞ

Mercimek pişirmek hızlı, kolay ve sağlıklıdır. Yapımı oldukça basit olmasına rağmen yapılacak bazı hatalar mercimek yemeğini lezzetsiz yapabilir.  Mercimeğinizi mükemmel pişirmeniz için bu hatalardan kaçının.

1. Eski mercimek almayın
Mercimek pişirirken zaman zaman başınıza gelir. Saatlerce pişirirsiniz ama yine de pişmez. Bunun nedeni alınan mercimeğin yeni olmamasıdır. mümkün olduğu kadar taze mercimek satın alın. Eski mercimeklerin pişmesi daha uzun sürer.

Bu ipucunu takip edin: Mercimek satın alırken çok satılan mercimek markalarına bakın. Çok satıldığı için eski paketler genellikle kalmaz.
Satın aldıktan 1 veya 2 ay içinde tüketin.

2. Pişirmeden önce ayıklayın
Mercimek poşetinde küçük taş parçacıkları çıkabilir. Bunun için yıkamadan önce mutlaka ayıklayın en azından gözgezdirin.

3. Mercimeğe aromatik madde ekleyin
Mercimeğin güzelliği, tamamen boş bir şekilde pişirilse de çok lezzetli olmasıdır. Ama isterseniz suyuna aromatikler ekleyin veya su yerine tavuk veya sebze stok suyunu kullanın.

Bu ipucunu izleyin: Mercimeğin tadına yardımcı olması için birkaç diş sarımsak, defne yaprağı, biberiye yayı, soğanın yarısı veya bu aromatiklerin bir kombinasyonunu pişirme suyuna ekleyin.

4. Çok Hızlı Pişirmeyin
Aşırı pişmiş mercimekler çok lezzetli. Onları hızlı bir kaynatmayla pişirirseniz, kabukları basınçtan çıkar ve böylece sevimsiz bir görüntü ortaya çıkar.

Bu ipucu takip edin: Hafif bir kaynatıcının mercimekleri mükemmel bir şekilde pişireceğine güvenin. Önce hızlı bir şekilde kaynama noktasına getirin, sonra sıcağı en aza indirin.

5. Tencereye çok erken tuz veya asit madde ilave etmeyin
Az pişmiş, gevrek mercimek gerçekten de ideal değildir. Pişirme sıvısının tuzlanmasını veya pişirme işleminin başlarında limon veya sirke gibi asidik bir katkı maddesi ilave edilmesi baklagillerin en üst hassasiyetine ulaşmasını önleyebilir.

Bu ipucu takip edin: Mercimeğin tuz veya limon suyu veya sirke gibi asitli maddeler eklemek için pişirilmesine kadar bekleyin. Hâlâ sıcakken mercimek içine karıştırın ve lezzeti mükemmel şekilde emerler.

PÜF NOKTA: Mercimeği Kaynattığınız Suyu Dökmeyin

Sarı, kırmızı veya yeşil mercimek. Bu bakliyat artık evimizin olmazsa olmaz gıdalarından biri… Bir çok kişi mercimeğin ilk kaynama suyunu gaz yapacağı için dökmektedir. Eğer sizde bu işlemi yapıyorsanız lütfen yazımızı okuyun.

Mercimeğin ilk kaynatma suyu aslında çok besliyici ve lezzetli bir sudur. Ancak siz yine de mercimeği ilk kaynatıp suyunu dökmek istiyorsanız bu suyu biriktirin. İsterseniz farklı yemeklerde kullanın isterseniz bardağa koyun ve çay gibi için.

Nasıl Saklanır?

Mercimek pişirme sıvısını saklamak için oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve daha net bir “mercimek suyu” için, ince bir elekten geçirin. Köpük veya nişasta benzeri kalıntıları çıkarın.

Sonra, mercimek suyunu hava geçirmez bir kapa aktarın. Bir etiket yapıştırarak tarihini yazın. Bir haftaya kadar buzdolabında veya dondurucuda 3 aya kadar tutun. Ya da daha iyisi, buz küpü tepsilerinde dondurarak istediğiniz miktarda kullanma rahatlığına ulaşın.

Ne Zaman Kullanılmalı?

Mercimek suyunu, risotto, sos, güveç gibi yemeklerinize lezzet vermek için kullanabilirsiniz. Aslında sebze suyu kullanmak istediğiniz ktüm yemekleriniz için uygundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here