Soğuk algınlığına iyi geldiğini duydunuz, ancak şimdi çinkonun muhtemelen daha geniş kapsamlı bir faydası olduğu bulundu. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, bu kimyasal element, önemli bir yeni faydası olduğu görüldü. Bu ise tansiyon üzerindeki önemli kontrol sağlaması.

Çinkonun 5 ana etkisini görmek ve hem sizin hem de başkalarının sağlığını garanti altına almak için haberimizin devamına göz atın!

1. Çinko Kan Basıncını Kontrol Edebilir,

Çinko biyolojide önemli bir metal iyonudur ve kalsiyum ve potasyumun kan akışını ve basıncını kontrol etmekle ünlü olduğu düşünüldüğünde, çinkonun rolünün daha önce takdir edilmemiş olması şaşırtıcı olduğu görülüyor. Çinko takviyesi ile ilgili rastgele yapılan kontrollü çalışmaların yakın tarihli bir meta-analizi, çinkonun sistolik kan basıncını düşürdüğünü gösterdi.

Çinko eksikliği ise hayvan modellerinde yüksek tansiyon ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacının keşfi, uzmanların çinko hakkında zaten bildiği birkaç şeyi açıklayabilir. Birincisi, hayvan modellerinde çinko eksikliği hipertansiyonla bağlantısı olduğu görülmüştür. İkincisi, hücrelerdeki çinko seviyelerini korumaktan sorumlu gen de bağlantılıdır.

Ancak, insan üzerinde yapılan çalışmalarında, diyet çinko alımı ile hipertansiyon arasında bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Kan dolaşımındaki çinko miktarı, hücredeki miktarlarla korele değildir. Bu çalışmaya göre tansiyonu dengeleyen çinkonun miktarı olduğu söylenmektedir.