Kalori kısıtlayıcı bir diyet, düşük karbonhidratlı/yüksek yağlı bir diyet veya aralıklı bir oruç programı gibi belirli bir beslenme planının ardından kilo vermek için yardımcı olabilir, ancak daha fazla fayda elde etmek için araştırmacılar, alternatif beslenmeyi düşünmek isteyebileceğinizi öne sürüyorlar.

Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar kilo vermek için tıbbi müdahale arayan ve bu üç yaklaşımdan birini izlemeleri tavsiye edilen 227 yetişkine baktı.

Diyetlerden birini uyguladıktan sonra, 154 katılımcı daha sonra diyet müdahalelerinden birine ve ardından üçüncüsüne geçti. Aralıklı oruç sırasında – aynı zamanda zaman kısıtlamalı yeme olarak da adlandırılır – yine de düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir planı sürdürdüler.

1. Araştırmalar

Hastaların yaklaşık %78’i tek bir diyet uygularken vücut ağırlıklarının yaklaşık %5’ini kaybetti ve diyet türüne göre elde edilen kilo kaybı miktarında hiçbir fark yoktu. Bununla birlikte, üç planı arka arkaya yapanlar, bu miktarın neredeyse iki katını kaybettiler, bu da kilo verme stratejinizi değiştirmenin sizi hedeflerinize daha etkili bir şekilde itebileceğini düşündürdü.

Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu’ndan baş yazar Rebecca Christensen, “Aynı diyete bağlı kalmak zor olabilir ve çoğu zaman insanların bunu yapmayı bırakmasının bir nedenidir” diyor. “Bu yüzden birbirini takip eden diyetlerin bir etkisi olabileceğini görmek cesaret verici. Birçok insan için yeni bir diyet müdahalesine geçmek, uzun vadeli tek bir plana bağlı kalmaktan daha kolay olabilir.”

Bununla birlikte, vücut ağırlığının “sadece” %5’ini kaybedenlerin sağlıkları için hala büyük avantajlar elde ettiğini vurguluyor. Bunun nedeni, bu mütevazı miktarın geçmiş araştırmalarda kardiyometabolik fonksiyondaki gelişmelerle ilişkili olmasıdır.