Muz aldınız ama yiyemediniz. Ya da kış aylarında çok miktarda muz alıp, yaz aylarında yemek istiyorsanız nasıl saklayabilirsiniz? Bunun çok kolay ve hızlı bir yöntemi var.

Elinizde bulunan muzları soyun. Onları dilim dilim kesin. İsterseniz bütün olarak da saklayabilirsiniz ama kullanmak istediğinizde blendera atacaksanız o zaman küçük parçalar halinde saklamak daha doğru bir yol olur.Kestiğiniz muzları yağlı kağıdın üzerine dizin. Üst üste gelmemesine dikkat edin. Ve tepsiyi buzluğunuza koyun.

Muzlar iyice dondurtan sonra yağlı kağıttan alın ve ağzı fermuarlı torbalara koyun. Birbirine değmeden dondurduğunuz için muzlar şimdi üstüste gelse de birbirine yapışmayacaktır.
İstediğinizde ihtiyacınız olan miktarı buzluktan çıkarın ve kullanın. Donmuş muzları kahvaltıda, içeceklerde, veya tatlılarınızda kış günlerindeki lezzetiyle yiyebilirsiniz.

Kullanmadan önce çözülmesi için mikrodalgada birkaç saniye tutabilirsiniz.

Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

Her insan gününü enerjik geçirmek ve dinamik bir şekilde hayatına devam etmek ister. Enerjik kalmak konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri muzdur. Muz sadece enerji vermez ve başka yararları da bulunmaktadır.

1-Depresyon: Muz yiyen insanların, muzu yedikten sonra daha iyi hissettiklerini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise muzda ‘’triptofan’’ bulunuyor olmasıdır. Triptofan, proteinleri oluşturan 20 aminoassitten biridir ve rahatlamayı sağlayan serotoninin vücutta üretilmesini sağlamaktadır.

2-Adet belirtileri: Muz da yer alan B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin de düzelmesini sağlamaktadır. Bu da duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

3-Kansızlık: Muzun içindeki yüksek orandaki demir sayesinde, kansızlığın giderilmesinde etkili olan hemoglobinin üretilmesi konusunda muz en iyi yardımcıdır.

4-Kan basıncı: Muz potasyum açısından zengin aynı zamanda tuz açısından da fakirdir. Bu nedenle kan basıncını düşürme özelliği vardır.

5-Kabızlık: Muz lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle laksatiflere gerek duymaksızın bağırsak hareketlerini normalleştirme özelliği taşımaktadır.

6-Mide ekşimesi: Muzun önemli yararlarından biri de vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratmasıdır. Bu sayede mide de büyük rahatlama sağlamaktadır.

7-Sabah bulantısı: Yemek aralarında muz yiyerek kan şekeri düzeyinizin yükselmesini sağlayabilir ve sabah bulantılarını yok edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında muz iyi bir enerji besini olmasının yanında kesinlikle üstte belirttiğimiz etkilerle sizlere aslında harika yararlar sunan bir meyvedir. Günde bir veya iki tane tüketilmesi kesinlikle sizi daha sağlıklı hale getirebilecektir.