Yüksek kolesterol, olması gerektiği kadar konuşulmayan ulusal bir sağlık sorunudur. Kolesterol, vücuttaki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Bazı hormonları yapmak ve vücutta hücre oluşturmak için gerekli bir maddedir.

Hiperlipidemi olarak bilinen kolesterolün çok fazla olması, kolesterolün yükselmesine neden olabilir. kan damarlarının duvarlarına yapışarak ateroskleroz ve kolesterol plaklarına neden olur. Bu da kalp ve beyin gibi organlarda kan akışının potansiyel olarak yavaşlamasına ve bloke olmasına veya plakların kırılmasına neden olarak kalp krizlerine ve felçlere neden olabilir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, “20 yaş ve üzeri yaklaşık 94 milyon ABD’li yetişkinin toplam kolesterol düzeyi 200 mg/dL’nin üzerindedir. ABD’de yirmi sekiz milyon yetişkinin toplam kolesterol düzeyinin 240 mg/dL’nin üzerinde olduğu görüldü. Hangi yöntemlerle kolesterolü nasıl düşüreceğini açıklayan uzmanların öğretilerini sizler için derledik.

1. Bitki Bazlı Diyet

Bitki temelli diyet, kuruyemiş ve tohumlardan elde edilen sağlıklı yağlar ile birlikte kolesterol seviyesini düşürmede uzun bir yol kat eder. Nedenin bir kısmı, bunların anti-inflamatuar olmaları ve bir sebebinin bir kısmı, tekli doymamış yağlar olmalarıdır ve bazıları, ceviz veya chia tohumlarından elde edilenler omega-3’lerdir.