Kalp hastalığı, global olarak bir numaralı ölüm nedenidir ve her yıl dünya çapındaki tüm ölümlerin yaklaşık %16’sını oluşturmaktadır. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite gibi genetik faktörler ve belirli sağlık koşullarının tümü kalp hastalığı riskinizi arttırabilirken, yeme ve içme alışkanlıklarınız da kardiyovasküler sağlığınız söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar. Aslında, uzun vadede kalbinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, yemek planınızı hemen kesmeniz gereken özel bir içecek var.

Sovereign Laboratories’in yerleşik beslenme danışmanı Heidi Moretti, “Kalp sağlığı için en kötü içecek, tatlı Frappuccino içecekleridir” diyor.

“İşlenmiş şekerler, yağlar ve bazen kalp ve kan damarları da dahil olmak üzere vücutta iltihaplanmaya neden olan yapay bileşenlerle yüklüdürler. Frappuccinolar ayrıca kalorilerle yüklüdür ve birçok insanın kilo almasına neden olan metabolik besinlerden yoksundur.” diye ekliyor Moretti.

1. Peki, bu şekerli içecekler beslenme açısından ne kadar kötü?

Tek bir havalandırmalı Mocha Cookie Crumble Frappuccino sadece 590 kaloriyi paketlemekle kalmaz, aynı zamanda 75 gram şeker içerir. Amerikan Kalp Derneği’nin yetişkinlerin bir günde tüketmesini önerdiği miktarın iki katından fazladır.

Kalp sağlığınız söz konusu olduğunda, her gram şeker önemlidir. JAMA Internal Medicine’de yayınlanan 2014 araştırmasına göre, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi ve NHANES III Bağlantılı Mortalite kohortunda ankete katılan 31.147 yetişkinden oluşan bir çalışma havuzunda, 1988 ile 2010 yılları arasında “kardiyovasküler hastalık ölüm riski, olağan yüzde arttıkça katlanarak arttı” Çalışmanın yazarları, eklenen şekerden elde edilen kaloriler” buldu. En fazla miktarda ilave şeker tüketen bireylerin, en düşük miktarda ilave şeker tüketenlere kıyasla kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin iki katı olduğu görüldü.