Photo by Pixabay from Pexels

Zeytini saklama konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü zeytin çabuk bozulan bir üründür.

Siyah Zeytini Muhafaza Etme Yolları Nelerdir?

Eğer dikkat ederseniz zeytini uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Miktara göre değişir ama uygun bir şeyde saklamak öncelikle hareket. Teneke aldıysanız cam bir kapta saklayın ki sürekli teneke açılıp kapanmasın. Yine aynı şekilde pet bir şişede de saklayanlar var eğer hijyeni sağlarsanız bu yöntem de işe yarıyor.

 

Küf sorunu ile çok karşılaşılıyor bu durum için zeytinyağı imdada yetişiyor. Tenekeye de eklenebilir ama zeytini cam kavanoza alıp orada zeytinyağı ilave etmek daha ideal. Tuzlu olursa ne yapmalıyım diyenler su vuracaksanız sadece yediğinize su vurun tüm zeytine vurursanız bu da olumsuz bir etki yapar. Siyah zeytin de tuz su oranı önemli yoksa çabuk bozulur.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanmalıdır?

Yeşil zeytin severleri böyle alalım. Yeşil zeytin de ilk öneri çabuk bozulma potansiyeli olduğundan çok büyük oranda alımlar yapılmamasıdır.

 

Zeytini saklarken sulu bir şekilde saklayın kendi suyu zeytini koruyacaktır. Limonla yiyenler tüm zeytinin üzerine limon sıkmamalısınız. O gün yiyeceğiniz miktara uygulayın yoksa diğer zeytinlerin bozulma sürecini başlatırsınız.

Zeytin Bozulmaması için Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Hava almayan kapalı bir kapta saklamak önemli. Cam kavanoz ve pet şişeden yukarıda bahsetmiştik. Eğer küf görüyorsanız hava alıyor demektir. Yüzde yüz güvence için sakladığınız şeyi poşet ile bağlayın.

 

Zeytinyağı ilave edecekseniz mutlaka karışımı sağlanmalı ve zeytinyağının ulaşmadığı nokta kalmamalıdır. Zeytinin tuzunu almak için de su da bekletebilirsiniz.