Photo by Toa Heftiba Şinca from Pexels

Patlıcanın fazla yağ çekmemesi için bu önerileri mutlaka okuyun. Fazla yağlı yemekler sağlığınız için son derece zararlıdır.

Patlıcanı kızartırken aslında yağ içinde yüzmesini engelleyecek bir yöntem var sizinle onu paylaşacağız.

Patlıcanın Fazla Yağ Çekmemesi için Püf Noktalar

> İlk başta ihtiyacımız olan şey patlıcanı dinlendirmek için su ve tuz. Bu neden önemli hem kararma olmaz hem de gereğinden fazla yağ çekmesini engellersiniz. 10-15 dakika bekletmek için ideal süredir. Tabi önce soymalısınız.

 

>> Tavaya yağ eklerken çok az damlacık olarak şeklinde 2 damla elma sirkesi koyun. Kızgınken yapmayın sıkıntı yaşarsanız neden elma sirkesi diyenler çünkü diğerlerine oranla daha kokusuzdur.

>>> Bu yöntemi herkes sevmeyebilir. Tamamen pişirme alışkanlıklarıyla alakalı eğer bütün olarak bir yemek hazırlıyorsanız başını ve sonu kesmeyin. Bu da yağ çekimine pozitif etki ediyor. Eğer karnıyarık vs. yapıyorsanız içini dolduracaksanız bir bıçak yardımıyla gereken yarıkları açıp sonradan doldurabilirsiniz.

Patlıcan Kışlık Nasıl Hazırlanır?

Patlıcanla ilgili de bir diğer bilgimiz kışa hazırlamak bu bütçe ve ev ekonomisi bakımından iyi bir fikir olabilir malum rakamlar uçtu gitti. Ayrıca lezzet farkı da var. Nereden geliyor bu ürünler hangi şartlarda tezgaha iniyor meçhul. Bu sebeple aslında sebze ve uygun meyveleri hazırlama alışkanlığı edinmek son derece güzel bir olay.

 

Patlıcan Yemeği Konservesi

Bildiğiniz gibi birçok patlıcan yemeği var eğer kışın bunları lezzetli bir şekilde pratik olarak hazırlamak istiyorsanız şimdiden patlıcan konservesi hazırlayın. İhtiyacınız olanlar patlıcan ve domates. Sonra küp şekillerde halinde kesin ve uygun bir cam kavanoz ayarlayın hava almasın hazırda bulunsun.

Patlıcanları küp şeklinde doğradıktan sonra uygun bir tencereye az miktar yağ ekleyin domatesi kavurmaya başlayın sonra patlıcanı ekleyeceksiniz. Akabinde su ve tuz eklenir ama tuzu az ekleyin. Sonra ağza kapalı tencerede altını çok açmadan pişirin. Son işlem sıcakken kavanozlara doldurun bunun öncesinde ılık su olabilir kavanozlarda sonra ağzını sıkıca kapatın. Sonra güçlü bir şekilde sarın, soğumaya bırakın. Kışın yemek yapacağınız zaman kavanozdan çıkarıp yemeğini yaptığınız karışıma eklenir.