Photo by chris howard from Pexels

Sağlıklı, parlak ve güzel bir cilde sahip olmayı herkes ister.

Cilt sağlığı için yapabileceğiniz birkaç yöntem var.

Yeteri Kadar Uyku

Uyku her şeyden önemlidir. Yetersiz uyku birçok sağlık sorununa neden olabilir. Vücudunuza yeteri kadar uyku sağlamalısınız. Yetişkinler için bu süre 7 ile 8 saat arasıdır. Cilt sağlığı için de uyku çok önemlidir.

Cildinizi Nemlendirin

Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra cildinize nemlendirici kremi masaj yaparak uygulayın. Kremi güzelce cildinize yedirin.

Bitter Çikolata Tüketin

Fazla çikolata tüketmek sivilce oluşumuna neden olabilir. Bitter çikolata güçlü bir antioksidandır bu yüzden cilt sağlığı için yararlıdır. Ancak bitter çikolatayı da ölçülü tüketmekte fayda var.

Bitki Çayları Tüketin

Bitki çaylarının cilt sağlığı üzerinde olumlu yönleri vardır. Kahvaltınızda siyah çay yerine ya da gün için de kahve yerine bitki çayı içmeniz cilt sağlığınıza faydalı olacaktır.

Photo by Moose Photos from Pexels

Yüzünüzü Fırçalayın

Eğer yüzünüzün soluk olduğundan şikâyetçiyseniz yüzünüz haftada bir iki kere fırçalamanız yüzünüze renk katacaktır ve cilt sağlığınız için yararlı olacaktır.

Bol Miktarda Su Tüketin

Suyun sayısız faydasından bir tanesi cilt sağlığına yararlı olmasıdır. Günde 8 bardak su içmeye özen gösterin. Su cildiniz için en doğal detokstur. Sabah kalktığınızda bir bardak ılık su içerek güne başlayın.

Düzenli Egzersizler Yapın

Sarkmış bir cilt, sağlıksız bir cilttir. Düzenli egzersizler yaparak vücudunuzu sıkı yapabilirsiniz. Ayrıca bu egzersizler kan dolaşımını düzenlediği için varislerden de korunabilirsiniz.

Badem Tüketin

Badem, Omega3 ve E vitamini zenginidir. Omega3 ve E vitamini cilt sağlığınız için önemli maddelerdir. Ara öğünlerinize badem eklemeyi unutmayın.

Makyajınıza Dikkat Edin

Makyaj malzemeleri yüzünüzün nefes almasını engeller. Nefessiz kalan ciltte sivilce, siyah nokta gibi birçok sorun meydana gelir. Bunun için mutlaka makyajınızı temizleyin. Bununla birlikte daha az makyaj yapmaya özen gösterin. Ucuz makyaj malzemeleri cildinize çok zarar verebilir. Bu tür şeyler cilt kanseri gibi ciddi sorunlar doğurabilir. Bu yüzden makyaj konusunda hassas olmalısınız.