Sağlıklı beslenmek için alınan yeşillikler bazen kendilerine sofrada yer bulamazlar. Sebzeliğin bir köşesinde unutulan yeşillik genellikle pörsümüş bir halde elimize geldiğinde içimizde ince bir pişmanlık olur.

Hem yeşillikleri çöpe atmak zorunda olduğumuzu düşünmemiz hem de sağlıklı ve lezzetli bir öğünü kaçırmış olmamız içimizin burulmasına neden olur.

Ancak bu yazımızı okuduktan sonra tazeliği yitirmiş sebzelerin kaderinin çöp olmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken herhangi özel bir ekipmana da ihtiyacınız olmaz. Solmuş yeşillikleri canlandırma için mutfağınızda her zaman kullandığınız malzemeler sizlere yardımcı olacaktır.

1. Solmuş Yeşillikleri Canlandırmak Buzlu Su Yöntemi

Buzdolabınızda ilk günkü tazeliklerini kaybetmiş yeşillikler ile karşılaşmak can sıkıcı olabilir Ancak bu yeşilliklerden lezzetli bir salata yapabilmek için hala şans vardır. Bunun için öncelikle yapmanız gereken büyük bir kasenin içini buzlu su ile doldurmak olacaktır. Eğer elinizde buz yoksa soğuk su da yeterli olur. Ancak solmuş yeşillikleri canlandırmak için buzlu su kullanmak çok daha iyi sonuç verecektir.

Daha sonrasında elinizde bulunan solmuş yeşillikleri buzlu suyun içerisinde koymalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yeşilliklerinin tamamının suyun içerisinde kalmasıdır. Ayrıca solmuş yeşilliklerinizi buzlu suyun içerisinde koymadan önce kurtulamayacak kısımlarını da temizlemeniz gerekir.

Eğer yeşillikleriniz suyun içerisinde kalmamakta inat ederse o zaman üzerlerine ağırlık yapacak ve onların suyun içerisinde bırakacak, tabak gibi, bir ağırlık kullanabilirsiniz. Yeşilliklerinizin eski tazeliklerini kazanmaları için buzlu suyun içerisinde en az 30 dakika beklemesine özen göstermelisiniz.

Yeşilliklerinizin buzlu suyun içerisinde yeterince kaldıktan sonraki adım ise yeşilliklerinizin kurutulması olacaktır. Bunun için sebze kurutucularından yararlanabileceğiniz gibi basit bir mutfak havlusu da işinizi görecektir. Ancak sebzelerinizin iyi bir şekilde kuruttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Özellikle sebzeleriniz daha sonrası için hazırlıyorsanız kurutma konusuna özen göstermelisiniz. Aksi halde çıtırlıklarını yeniden kaybedeceklerdir.

Buzlu su yönteminin işe yaramaması gibi durum söz konusu olamaz. Çünkü yeşilliklerin önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır. Ancak hasat edildiklerinden sonra yeşillikler sürekli olarak su kaybetmeye başlarlar. Su kaybeden hücrelerde içi boş bir balon gibi büzüşür ve biz bunu yeşilliklerin pörsümesi olarak görürüz. Ancak buzlu su yöntemi ile yeşilliklere ihtiyacı olan suyu geri kazandırarak hücrelerinin yeniden eski şekillerini almalarını sağlayabiliriz.