Fotoğraf: RODNAE Productions

Arkadaşlar, aile üyeleri ve ortaklarla ilgili olarak atılan “narsist” terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bazıları için bu kelime, sadece kendisini çok düşünen veya özellikle ben merkezli olan bir kişiyi ifade eder. Ancak ruh sağlığı uzmanlarına göre bu terim, narsisistik kişilik bozukluğunu düşündürür ve tanı kriterlerine sahiptir.

Narsist kişilik şu temel özelliklerden oluşur: empati eksikliği, bencillik, aldatma, manipülasyon, sömürü, yetkilendirme ve görkemli bir öz-önem duygusu. Ayrıca, narsisizm bir spektrumda mevcuttur, yani birisi teşhis edilmeksizin oldukça narsist olabilir.

Eşinizin narsist olabileceği anlamına gelen kırmızı bayraklar hakkında terapistlerden bilgi almak için okumaya devam edin.

Fotoğraf: RODNAE Productions

1. İlk başta gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorlar

Partnerinizin veya müstakbel partnerinizin narsist olabileceğinin başlıca işaretlerinden biri, ilişkinizin başlangıcında aşırı çekici ve karizmatik olmalarıdır.

Kişi gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, kendinizi onlara çekiliyorsunuz ve birçok yönden mükemmel’ görünüyorlar. Bu, bazen bunun narsist olmayan insanlarda olduğu anlamına gelmez, ancak bu kişiyi tanıdıkça, narsistlerin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi yansıtarak sizi ağlarına çektiğine dikkat edin.

Narsistler bunu yaparlar çünkü sizi kazanmak için gerçek benliklerini gizlemeleri gerekir. Bu, narsisizmin daha açık belirtileriyle meşgul olmaya başlamadan önce onlara güvenmenizi sağlar.