Çörek otu yağı faydalarıyla son dönemin tercih edilenlerinden. Evde hazırlanabildiği gibi hazır da alabilirsiniz. Hazır alacaksanız soğuk sıkım olduğundan emin olun.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Birçok faydası olan çörek otu yağını cilt ve saç bakım olarak kullanacaksanız yağı su ile karıştırarak faydalanabilirsiniz. Susuz da olabilir, inceltmeyi duruma göre kullanabilirsiniz.

Çörek otu yağı yapmak için gerekli malzemeler

  • 2 çorba kaşığı öğütülmüş çörek otu
  • Saf zeytinyağı
  • Koymak için uygun cam şişe (kavanoz da olur)

Çörek otu yağını nasıl hazırlayacaksınız?

Öğütülmüş çörek otunu şişeye 2 yemek kaşığı koyun. Sonra zeytinyağı ile şişeyi doldurun.

Her gün çalkalayın ve bir hafta kadar dinlendirin. Çalkalamak önemli ara ara yapın. Kullanmadan 24 saat önce çalkalamayın.

Çörek otunu, taze alıp kendiniz öğütün. Öğütülmüş çörek otunu almanız önerilmez. Çünkü öğütülmüş halde bekleyen çörek otu havayla temas ettiğinden etkisini yitirir. Öğütme işini küçük bir robot ya da havan yardımı ile yapabilirsiniz. Çörek otu yağını ışık görmeyen bir yerde saklamanız son derece mühim.

Çörek otunun zararları nelerdir?

Çörek otunu gelişi güzel kullanmak doğru değil. Tedavi görüyorsanız önce doktora danışın. Düzenli kullanıyorsanız da tahlil yaptırmakta faya var. Çok fazla alımda sindirim bozuklukları görülebilir. Yüksek dozda çörek otu almamaya çalışın. Aksi durumda karaciğer ve böbreklerinize zarar verebilirsiniz.