Kahve hemen hemen herkesin çok sevdiği bir kokuya sahiptir. Aroması çok farklı olan kahvenin birçok tiryakisi vardır. Bu harika kokuyu evinize yaymaya ne dersiniz?

Özellikle Türk kahvesi kültürel bir obje haline gelmiştir ve Türkiye’de yaşayan herkes tarafından sevilmektedir. Sunumu da Türklere özel olan Türk kahvesinin kokusu diğer kahvelerden ayrıdır. Özellikle ünlü Türk kahvecilerinin önünde günün her saati sıra olur ve ne kadar uzak olunursa olunsun kokusu duyulur.

Bu kadar sevilen bir şeyin yalnızca içerken kullanılması beklenemez. Bu sebeple kahvenin birçok kullanım alanı vardır. Kahve özellikle tatlılarda farklı bir aroma katması amacıyla kullanılır bunun dışında şekerlerde, çikolatalarda, sabunlarda ve ev kokularında kullanılır.

Kahve Aromalı Ev kokuları Nasıl Yapılır?

Evde koku yapmak aslında çok basittir. Genellikle kış kokusu veya basit lavanta veya orkide kokuları yapılır. Fakat kahve tiryakilerinin uygulayabileceği çok basit ve güzel tariflerde mevcuttur.

Öncelikle kahve yaparken dikkat edilmesi gereken şey kullanılan kahvenin türüdür. Kahveli koku tarifi çok basit uygulanabilecek tariflerden biridir. Gerek malzemelerinin azlığı gerekse uygulanışının çok basit olması sebebiyle kahve severler tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Kahve Aromalı Ev Kokusu İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Yapay kokuların sağlığa zararı kanıtlanmış olduğundan insanlar doğal ev yapımı kokulara yönelmiş durumdadırlar. Tercih edilen kokuların en başında lavanta gelmektedir. Lavanta kokusu lavantanın alınıp keselere koyulup evin farklı bölgelerine asılması ile oluşabilmektedir.

Fakat farklı kokular arayan kişiler için alternatifler de mevcuttur. Bu alternatiflerin başında kahve gelmektedir. Kahveden yapılmış av kokusunun malzemeleri son derece basit bulunan malzemelerdir. Bu malzemelerin içerisinde çekilmiş taze kahve, bir adet küçük boy kavanoz, taze çiçekler bulunmaktadır.

Doğal Kahve Aromalı Koku Hazırlanışı

Kahve aromalı doğal ev yapımı kokuyu yapmak için öncelikle küçük boy kavanozun içerisine çekilmiş kahve koyulur. Ardından üzerine toplanılan veya taze bir şekilde satın alınan çiçekler güzel bir şekilde dizilir.

Dekoratif olursa açık bir yere koyulabilir. Hem koku hem de dekoratif bir eşya yerine geçebilir. Kavanozun kapağının açık durması gerekmektedir. Odanın merkez bölgesine koyulan kapağı açık doğal ev yapımı kahveli koku işte bu kadar basit bir şekilde hazırlanmaktadır.

Doğal Kahve Aromalı Ev Kokusu Ne İşe Yaramaktadır?

Yapay ev kokuları ortamda bulunan kokuları engelleme özelliğine sahip olduğundan ağır kimyasal maddeler içermektedir. Bu sebeple kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Evde yapılan doğal aromalı kokular hem sağlığa yararlıdır hem de bulunduğu ortama güzel bir koku yaymaktadır. Doğal kahve kokusu bulunduğu ortamın havasında genel bir temizleme sağlar. Bunun dışında toprak kokusunun yoğun bir şekilde hissedilmesi olanak sağlamaktadır.