Sinir sistemimizdeki bozukluklardan birisi olan inme, çenede şişlik ve uyuşma nedenlerinden birisidir.

İnme geçirildiğinde tıkanmış olan kan damarlarından dolayı beynimize oksijen gitmez ve yüzümüzün uyuşması hatta hiçbir şekilde kıpırdatamamamız gibi olaylar meydana gelebilir.

Latincesi “multipl skleroz” olan “geçici istemik atak” sinir sistemimizi etkileyen ve yüzde uyuşmaya neden olan düşük boyutlu inmelerdir.

Sinirlerimizin Hasar Alması

Yüzümüzdeki az veya çok şiddetli uyuşmaların en bilindik nedeni yüz civarındaki sinirlerimizin hasar almasıdır. Bu hasarlar çenede şişlik ve uyuşma nedenleridir.

Bel paralizisi dediğimiz yüz felci çeşidi, yüzümüzdeki sinirleri halsiz düşürerek zayıflamasına sebep olur. Bu da yüzümüzün uyuşmasıyla sonuçlanır. Fakat bu uyuşma hissi aniden ortaya çıkmasıyla birlikte birkaç gün boyunca ivmeli bir şekilde artarak da kendini gösterebilir.

Belirtileri ise genellikle konuşma zorluğu ve tepki vermeyen yüz kaslarıdır. Konuşmanız gerçekten zorlaşır.

Aynı zamanda servikal disk lezyonu da sinir hasarına yol açtığı bilinmektedir. Bu lezyon, çevresel sinirlere yüksek boyutlu bir baskı yaparak yüzde uyuşmaya neden olur. Bu görülen uyuşma çift taraflı veya tek taraflı olabilir.

Vitamin Eksiklikleri

Bazı bilindik vitaminlerin insan vücudunda eksik kalması çenede şişlik ve uyuşma nedenlerindendir. Örneğin B12 (Balık, Ciğer, Yengeç ve Istakozlarda bulunur.) adlı vitaminin eksikliği durumunda yüz hatta ve hatta vücudun diğer bölümlerinde de hissizlik oluşacaktır.

Aynı zamanda düşük miktarda sodyum, kalsiyum ve potasyum seviyeleri benzer belirtiler ile sonuç verebilir.

Vitamin eksikliği ile oluşan bu hastalıklar dışarıdan vitamin takviyesi gerçekleşerek giderilebilir.

Farklı Nedenler

Depresyon, panik atak, stres gibi psikolojik hastalıklarda en bilindik çenede şişlik ve uyuşma nedenlerindendir. Ancak rahatlama ve gevşemeye yardımcı olacak egzersizler yapmak yada meditasyon gibi yöntemler bu psikolojik hastalıklardaki belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

En bilindik olarak aynı şekilde uzun süre kalmak (örn. Ayaklarımızın karıncalanması) veya yanlış uyku pozisyonu yüze giden kan akışının düzenini bozacağı için geçici uyuşmaya neden olacaktır.

Diyabet, çeşitli enfeksiyonlar ve frengi hastalığı da bu hastalığın belirtilerindendir.