Masanız için aile yadigarı bir gümüşünüz, özel sakladığınız takım veya setlerinizi hatta gümüşten eski süs eşyalarınız bile olsa, gümüş olan şey ne olursa olsun zaman içerisinde kararacaktır.

İyi haber şu ki gümüş temizliği aslında oldukça kolay ve aynı şekilde kararan şeyler parlatılabilir. Bugün sizlerle gümüşü temizlemenin en kolay yollarını göreceğiz.

Gümüş Parlatıcıyla nasıl temizlerim?

Gümüşünüzü temizlemenin en iyi yolu açık ara farkla gümüş parlatıcıdır. Bunu çoğu mağazada bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • Gümüş parlatıcı
 • Temiz bez

Nasıl Temizlenir?

 1. Temiz bir bez kullanın ve bezin üzerine biraz parlatıcı dökün.
 2.  Bezle gümüşünüzü ovalayın, mümkün oldukça yukarı aşağı yaparak yapın. Dairesel hareketlerden kaçının. Eğer gümüşün üzerinde küçük çizikler varsa, bu alanların üzerinden nazikçe ovalayarak geçin.
 3. Parlatırken, parlatıcının ve bezin temiz taraflarını kullanarak kararmanın gümüşe tekrar işlemesini engelleyin.
 4. Tüm kararmayı temizledikten sonra sıcak suyla durulayın ve üzerinde kalan parlatıcıyı güzelce ancak nazik bir şekilde temizleyin.
 5. Şanlı zaferiniz için gümüşünüzü istediğiniz güzel köşenize koyun.

Bahsetmek istediğimiz bir durum ise gümüş parlatıcıyı her yerde bulabilecek olsanız da eğer kıyafetinize sıçrama olasılığı canınızı çok sıkıyorsa bunun yerine gümüş parlatmak için mendil veya bez olarak adlandırılan maddelerden satın alabilirsiniz. Bunlar ıslak mendil gibidir, ancak gümüşleri temizlemek için kullanılır. Bir tanesi kullandıktan sonra direk atabilirsiniz.

Parlatıcı olmadan nasıl temizlerim?

Gümüşleri parlatmakla ilgili yüzlerce eski çözüm yöntemleri söylenmiştir. Ancak zamanınızı boşa harcamayıp sadece kanıtlanmış çözümlere odaklanacağız. Bu çözümün ana kahramanları ise alüminyum folyo ve karbonat.

Malzemeler

 • Bir rulo alüminyum folyo
 • Cam tabak veya alümunyum fırın tepsisi
 • Bir bardak su
 • Karbonat (1 yemek kaşığı)
 • Deniz tuzu (1 yemek kaşığı)
 • Beyaz sirke (yarım bardak)
 • Parlatmak için bez yada kıyafet parçası
 • Mutfak maşası

Parlatıcı olmadan temizleme adımları

 1. Suyu kaynatıp içine karbonat ekleyin
 2. Deniz tuzunu suya ilave edin ardından yavaşça sirkeyi dökün ancak sıçrayabilir bu nedenle yavaşça dökün ve dikkatli olun.
 3. Alüminyum folyonuzu tabağın içine koyun ardından su ve karışımları güzelce ve dikkatlice içine dökün.
 4. Suyun üzerine gümüşünüzü yerleştirin, ancak alüminyum folyoya temas ettiğine emin olun. Eğer birden çok gümüş koyuyorsanız üst üste gelmediğine emin olun.
 5. Bir dakika bekletin, ancak gümüşün kararma oranına göre 1-2 dakika daha fazla da bekletebilirsiniz.
 6. Maşa yardımıyla (su kaynar halde) güvenlice gümüşlerinizi çıkarın ve adından kıyafet parçası yada bezle parlatmak için ovalamaya başlayın. Karartının nasıl döküldüğünü görünce şaşıracaksınız. Bezin temiz alanlarıyla kararan bölgeleri ovaladığınıza emin olun, kararmış tarafları birbirine bulaştırmayın.

Bu çok kolay bir süreçtir, en uzun tarafı ise su kaynatmak! Eğer karartı çok kötüyse bu işlemi daha sonra bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz, ancak her seferinde temiz malzemeler kullandığınıza emin olun.

Gümüşlerin Kararması Nasıl Önlenir?

Gümüşü temizlemek çok kolay olsa da, bunlarla uğraşmak yerine kararmasını engellemek için de birkaç basit yöntem bulunuyor.

Torbada Saklayın

Mağazalarda bulabileceğiniz gümüşler için yapılmış kararmasını engelleyen saklama torbaları bulunur ve bu torbalar çok pahalı değildir. Bu torbaları gümüşlerinizi yerleştirip kuru ve serin bir alanda muhafaza edebilirsiniz.

Tebeşir İşe Yarar

NASIL? Evet işe yarıyor, biraz önce bahsettiğimiz torbanın içine bildiğimiz tebeşirlerinden biraz yerleştirirseniz nemi kendi üzerinde tutacak ve gümüşün kararmasını önleyecektir.

Takı ve Gümüşlerinizden Kimyasalları Uzak Tutun

Büyük bir kutlamaya gideceksiniz, en güzel takılarınızı takıp güzel bir parfüm sıktınız. Ancak sıktığınız parfümdeki kimyasallar takınıza yapışır. Aynı şekilde evinizdeki gümüşler için de üzerinde kimyasal maddeleri kullanmayın.

Sürtünme Kararmayı Yavaşlatır

Filmlerde gümüşlerin kaldırılmadan önce ovulduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni sürtünmenin kararmayı yavaşlatmasıdır.

Bu nedenle gümüş süslemelerinizi, temiz bir bezle ovalamak her seferinde kararmalarını engelleyecek ve temiz tutmanıza da yardımcı olacaktır.