Kariyer planını giyim sektörü ya da Mağazacılık üzerine yapan kişiler Pull and Bear gibi prestijli bir markada çalışmayı hedefler. Bundan dolayı Pull and Bear çalışma şartları ve maaşlar  sık araştırılan konular arasında yer alıyor.

Pull and Bear Çalışma Şartları ve Maaşlar

Çalışma saati olarak resmi rakam olan 8 saat söylense dahi tüm giyim sektöründe olduğu gibi Günlük çalışma saati 10 ila 12 saat arasında değişir. Yeni işe başlayan satış personelleri 1750 TL ile işe başladıkları ve kariyer imkanına sahip olduklarının da bilinmesi gerekiyor.

Pull and Bear Çalışma İmkanları

Türkiye’deki Pull and Bear mağazalarının her 5 tanesinden 4’ü AVM’ler de bulunduğu için yoğun bir çalışma temposu olduğunu bilmesi lazım. Ancak bu durum çalışanlara birtakım avantajları da getiriyor.

Bu avantajların başında müşteri potansiyeli yüksek olduğu için satış başına alınan prim miktarı da her ay sonunda oldukça yüksek gelebiliyor. Örneğin işe yeni başlayan bir satış personeli 1750 TL ile işe başlamasına rağmen aylık satış oranına bağlı olarak bu rakam en az 1900 ile 2100 TL arasında değişir. Diğer personellerin Pull and Bear çalışma şartları ve maaşlar şu şekildedir;

  • Mağaza müdürü ve müdür yardımcıları tüm mağazalardan sorumlu oldukları için bazen işe en erken gelen bazen ise en geç çıkan olabiliyor.
  • Özellikle müdürler sayım günlerinde mağazalarda bulunmaları gerektiği için sabaha kadar görev alabiliyorlar.
  • Bu bağlamda mağaza müdür yardımcısı 2000 TL ile işe başlar.
  • Mağaza müdürleri ise en az 2500 TL ile işe başlayacağı belirtilmesine rağmen müdürün tecrübesine ve yeteneğine bağlı olarak sözleşme aylık 4000 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Mağaza içi satış hedefleri aylık olarak geçilirse tüm personelleri fazladan prim ödemesi yapılıyor. Bu pozisyona ve alınan maaşa göre değişiklik gösterebilir, örneğin yeni işe başlayan satış personeli aylık kotanın geçildiği bir mağazada 50 TL prim alırken 3 yıllık çalışan satış personeli 100 TL prim ödemesi alır.

Sosyal Haklar

Çalışan tüm personeller izin günlerini mağaza müdürüne ve diğer çalışanlarla göre anlamak zorundadırlar. Haftada bir gün olan izin ihtiyaç olunması halinde diğer personelleri ile anlaşmalı bir şekilde değiştirilebiliyor.

Diğer yandan Pull and Bear çalışma şartları ve maaşlar öğle yemeği ve ulaşım olarak da destekleniyor. öğle yemeği olarak aylık ortalama 250 TL yemek kartı verilirken işten geç kalması durumunda genelde mağaza yetkilileri personelleri evlenene kadar bırakıyor. Öğlen bir saat yemek molasının yanı sıra anlaşmalı bir şekilde personeller ihtiyaç molası da verebilirler.