Türkiye İş Kurumu tarafından her yıl binlerce kişi iş sahibi yapılıyor. Özellikle işveren ile iş arayan kişilerin bir araya gelebildiği tek nokta olan bu kurum pek çok farklı alanda mesleki yerleştirme yapabiliyor.

En alt düzey kademe olan işlerden tutun üst düzey yöneticilere kadar İŞKUR tarafından binlerce firmalara yerleştirme yapılabiliyor. Bundan dolayı İŞKUR hangi işlere yerleştirme yapıyor sorusuna verilecek cevap oldukça geniştir.

İŞKUR Hizmetleri

Sadece işveren ve iş arayan kişilerin bir araya gelmek ile kalmadığı bu kurum aynı zamanda mesleki eğitimler veren bir eğitim merkezidir. Mesleki yeterlilik alanında gelişmek isteyenler, kendi işlerini kurmak isteyenler yada yeni bir meslek için eğitim almak isteyenler İŞKUR programlarına katılabilirler. Kısaca İŞKUR eğitimleri şu şekilde ana başlıklar halinde toparlanabilir;

  • Gerçek bir işte çalışılan ve program bittikten sonra aynı yerde kalıcı olarak çalışma ihtimali olan İŞKUR işbaşı eğitim programı,
  • Kendi işini kurmak isteyen ancak işletme kurulumundan anlamayan kişilere eğitim verilen ve KOSGEB desteklerinden faydalanmak için eğitim alması gereken kişilere verilen İŞKUR Girişimcilik programı,
  • Farklı bir alanda meslek edinmek isteyen ve bu alanda aldığı eğitimi belgelemek isteyen kişiler için İŞKUR mesleki eğitim programı hem istenilen mesleki eğitim veriyor hem de o meslekte daha önce çalışmış kişilerin daha yetkin olabilmelerini sağlıyor.

Verilen bu kurslara bakıldığında sadece mesleki yerleştirme yapmanın dışında kişilere mesleki özellikler ya da zanaat kazandırmak için bir takım çalışmaların olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra bir yıl içerisinde İŞKUR tarafından en çok yerleştirme yapılan pozisyonlar beden işçisi ya da hizmet sektörü olarak belirleniyor.Bu sektörler genelde fabrikalarda çalışan işçiler ve garson olarak görev yapan personellerdir. Genelde bu gibi pozisyonlar için birçok portföyü bulunduğu sanılan İŞKUR tam aksine mühendis, mimar ve üst düzey yönetici pozisyonlarında da kişilerin iş bulmalarını sağlıyor.

İŞKUR İşçi Destek Programı

İŞKUR verilen tüm bu bilgilerin dışında bir de hem kurumun buldu hem de çalışmak isteyen kişinin bulduğu işletmelere alacağı elemanın maaşını ödeme garantisi veriyor. Bu şekilde çalışan kişiler işletmeleri herhangi bir yük bindirme yediğinden dolayı tecrübe edilmesi açısından büyük bir fırsat tanıyor.

Üstelik bir yıl sonunda bu iş yerleri İŞKUR tarafından maaş ödenen kişi kalıcı olarak işi alırlarsa devlet tarafından vergi muafiyetine tabi tutuluyorlar.