Yemek sonrası şişkinlik ve gaz problemi yaşıyorsanız, beslenmeniz iyi değil demektir.

Bünyenizde oluşan gaz ve şişkinlik, dolaşım sisteminize kadar yayılabilir ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

Şişkinlik Aslında Bir Uyarı

Akşam yemeklerinden sonra yenilecek olan bir paket probiyotik yoğurt, kefir sindirim sistemi hastalıkları açısından koruyucu olacaktır. Probiyotik yoğurtlar bağırsaklarda yararlı bakterileri arttırarak sindirim işlemine yardımcıdırlar.

Yemeklerde bol lifli ve kepekli gıdaları tercih edin. Örn. çavdar, kepek ekmeği veya bol yeşil sebzeli salatalar sindiriminize kolaylık verir. Yemeklerden önce tüketilen 1 bardak su, yemek sonrası içilecek olan 1 bardak ılık su sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır. Mide, yediklerimizi hazmetmek için sıcak ortama ihtiyaç duyar. Yemek süresince içilen soğuk su ya da soğuk meşrubatlar midenin sindirimine ters etki yaratır ve gaz, şişkinlik yaratır. Yemek sonrası ılık bir bardak su sindirime destek verirken gaz ve şişkinlik yaratmaz.

Akşam yemeğinden sonra yenilecek olan 2-3 adet kuru kayısı, 2 adet kuru incir şişkinliği alarak, bağırsakları rahatlatır. 1 bardak sıcak suya koyulan 1 kaşık bal bağırsaklarda müshil etkisi yaratır. Kimyon, anason ve keten tohumu bir arada çay yapılabilir. 10 dakika kadar demlenip, içilirse bağırsaklar ve mide rahatlar.

Keten tohumu bağırsaklarda dengeyi sağlayarak bağırsakların doğru çalışmasını sağlar. 1 çay kaşığı keten tohumu yemeklerden sonra su ile yenebilir. Bol posalı ve lifli beslenmek bağırsak ve midenin rahatsız olmasını engeller. Bu nedenle bol sebze yenilmelidir. Sebze yanında belirli meyveler, örneğin şeftali, muz, elma, portakal sindirime faydalıdır.